“Deri në datën 25 duhet vendim përfundimtar”, Armand Duka flet për fatet e kampionateve dhe Championsit në Itali

0

Federatat europiane po përgatiten të rikthehen sërish në fushat e blerta për t’a nisur përsëri nga aty ku e kanë lënë. UEFA u ka dhënë afat të gjitha ligave të mbyllin sezonet brenda fillimit të gushtit, muaj në të cilin do të zërë vend edhe kompeticioni më prestigjoz për klube, Champions League. Presidenti I FSHF-së, Armand Duka, njëherasi edhe anëtar i Komitetit Ekzekutiv në UEFA, ka dhënë një intervistë për “Tuttomercato Radio“ së bashku me Giani De Biasin, ku ka folur më tepër rreth çështjes së kampionateve.

Biseda ka nisur fillimisht me shkëmbim batutash me ish-trajnerin e Kombëtares shqiptare, ndërsa më pas ka nisur të tregojë më tepër rreth udhëzimeve të dhëna nga qeveria europiane e futbollit. Duka zbulon se të gjitha Federatat kanë si afat datën 25 maj për të dorëzuar një vendim zyrtar në lidhje me fatin e kampionatit, ndësa flet edhe për planin që UEFA ka për Champions League. Ndërkohë nuk mund të mungonte në këtë bisedë as situate në Shqipëri, teksa Presidenti Duka rrëfen se është në pritje të qeverisë shqiptare për të nisur sërish në fund të majit.

“De Biasi?Ai punon shumë dhe ha shumë pak. Unë jam e kundërta. Gianni ka bërë një punë të shkëlqyeshme, në Shqipëri ai shkroi historinë e futbollit: ai i bën të gjitha gjërat mirë, nuk nënvlerëson asgjë dhe bën mirë. Personi është serioz”.

Lidhja midis Shqipërisë dhe Italisë u konsolidua gjithashtu falë ndihmës anti-kovid. Si jeni vendosur te ju?

“Në Shqipëri virusi nuk ishte aq i rëndë. Kishte më pak raste dhe më pak vdekje sesa në vendet e tjera. Rreth tridhjetë persona … Që prej 13 Marsit ne jemi të mbyllur, tani po mendojmë të fillojmë përsëri me futbollin, kemi bërë një propozim nga Federata për stërvitje deri në pesë persona për ekip, duke filluar kampionatin përsëri në fund të majit. Tani, megjithatë, ne jemi në pritje të një përgjigje nga Qeveria “.

Çfarë thotë UEFA për kupat?

“Deri më tani duket se ata duan të fillojnë përsëri në gusht Champions dhe Europa League, edhe nëse ka Federata që janë mbyllur dhe të tjera që po diskutojnë ose kanë vendosur të fillojnë përsëri. Shpresoj që do të kthehemi të luajmë, në mënyrë që të përfundojmë sezonin dhe të jemi në gjendje të fillojnë edhe tjetra, përndryshe do të ishte një dëm i madh në futboll ”.

A do të konsiderohen situatat e ndryshme të secilit vend në kalendarin e UEFA-s?

“Deri më 25 maj komunikimi duhet të arrijë në vendimin përfundimtar, nëse do të fillojë përsëri apo jo. Unë nuk do ta kuptoja, nëse nuk do të riniste përsëri. Unë pashë që në Madrid dje kishte shumë njerëz përreth pa maska, kjo është më e rrezikshme sesa stërvitja nga atletët në qendrat sportive në një mënyrë të organizuar. Ato nuk më duket se janë vendimet e duhura nga qeveritë. Nëse fillojnë turnet e mëdha, edhe ato të vogla do t’i ndjekin ato”.

A nuk shqetësoheni për zgjedhjen e Francës për të mbyllur sezonin?

“Po, Franca është një vend i shkëlqyeshëm dhe gjithashtu ka ekipe në kupat evropiane. Por unë gjithashtu shoh që Italia, Spanja dhe Gjermania po mendojnë të luajnë.”

Në idenë e rifillimit, keni ndonjë plan të veçantë për udhëtime?

“Jo, të gjithë do të duhet të lëvizin, por kjo për mendimin tim është rreziku më i vogël. Kalendarët dhe gjithçka që do të mbetet e njëjtë, do të luheshin vetëm pas dyerve të mbyllura”.

A bëri një gabim UEFA në luajtjen e disa ndeshjeve me dyer të hapura?

“Askush nuk e dinte se çfarë po ndodhte. Unë nuk mendoj se kishin gabuar. Ata nuk e dinin rrezikun dhe çfarë po vinte: është hera e parë në 100 vitet e kaluara që një gjë e tillë ka ndodhur.”

A dini për fazën e 1/16 të UEFA-s dhe sfidat e mbetura në Ligën e Kampionëve?

“Po flitet për fundin e gushtit si datë. Së pari ata duhet t’i japin fund ndeshjeve të kthimit që mungojnë, pastaj nga çerekfinalet në të do të përballen me një sfidë teke.”

A mendoni për një format të ri për Ligën e Kampionëve?

“Tani për tani nuk ka asgjë për të diskutuar, të gjithë besojnë në mundësinë e përfundimit të këtij sezoni dhe të fillojnë përsëri normalisht me sezonin e ardhshëm”, ka përfunduar Armand Duka./Halit Delibashi-Sport Ekspres/

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.