Transferimet e historisë/ Krahasimi mes Guardiola-Klop, për t’u mos u humbur

Në “Anfield Road” sot nuk do të luhet një ndeshje e zakonshme pasi përballë do të vendosen Liverpul dhe Manchester City. Pikërisht ekipi që kryeson kampionatin në Angli dhe ndodhet më në formë për momentin, kundrejt kampiones në fuqi.

Dueli direkt është edhe mes dy trajnerëve që janë më të mirët në Europë, Klop dhe Guardiola. Ngjashmëria dhe nuhatja e tyre për transferimet e futbollistëve është thuajse e njëjtë, nëse i bazohemi vlerës dhe lojtarëve më të mirë që kanë gjetur në histori. Në mediat angleze është botuar një krahasim në këtë drejtim, sa i përket dy formacioneve me transferimet më të goditura të Klop dhe Guardiolës në ekipet që kanë drejtuar. Tekniku aktual i Manchester City-t do t’i kushtonin 324 milionë paundë këto afrime, por nga ana tjetër edhe Klop zgjedhë të punojë me më të mirët, pasi formacioni i tij më i mirë ka kushton 301 milionë paundë. /Sport Ekspres/

Formacioni i Klopit, kushton 301 milionë paundë

Alisson £66.8milionë

Lukasz Piszczek Falas

Mats Hummels £3.3milionë

Virgil van Dijk £75milionë

Andy Robertson £8milionë

Mohamed Salah £34milionë

Fabinho £40milion9

Wijnaldum £25milionë

Sadio Mane £34milionë

Pierre-Emerick Aubameyang £11.3milionë

Levandoski Falas, i panjohur kur erdhi

Formacioni i Guardiolas, kushton 324 milionë paundë

Ederson £35milionë

Dani Alves £23.5milionë

Javier Mascherano £18.5milionë

Aymeric Laporte £57milionë

Benjamin Mendy £52milionë

Douglas Costa £21milionë

Xabi Alonso £5milionë

Thiago Alcantara £21milionë

David Villa £34milionë

Ibrahimovic £56.5milionë

Lewandovski Falas, i skadoi kontrata