Pontrelli del hapur kundër “paqes” së Shkumbinit: Asisteni është gjakosur, kërcënime që te faulli i parë

Një skandal i dhunës ka ardhur në futbollin shqiptar te ndeshja Shkumbini-Dinamo që përfundoi në shifrat 1-1. Arbitrat e këtij takimit janë dhunuar dhe për këtë arsye FSHF dhe Shoqata e Arbitrave ka kërkuar zbatimin e ligjit, atje ku fajtorët dënohen me tre vite burg.

Por faqja zyrtare e Shkumbinit do të na habiste, teksa pavarësisht provave me zë dhe figurë, do të shpreheshin se nuk kishte as shenjën më të vogël të dhunës. Në këtë mendim nuk është drejtuesi i Dinamos, Marko Pontrelli, që me një deklaratë për mediat tregon gjithë gjendjen e asaj ndeshje, ndërsa arbitrat po kërcënoheshin që në faullin e parë, megjithëse mbajtën një ndeshje të drejtë. /Sport Ekspres/

Deklarate e Klubit Dinamo e dhene nga Drejtuesi Marko Pontrelli.

Pas njohjes se materjalit te dale nga nje faqet e FB dhe nga materjalet e dala nga shtypi sportiv dua te deklaroj dy rreshta me situaten e krijuar ne lidhje me ndeshjen Shkumbini-Dinamo.

Ne nuk kemi te bejme me asnje koment ne lidhje me videot e leshuara ne faqet e FB pasi nuk jane faqe zyrtare te klubi. Une isha vete ne stadjum ku dua te them qe jemi trajtuar normalisht dhe asnje nuk na ka bezdisur, kemi qene me zyrtare dhe me nje grup tifozesh dhe miq te skuadres. Nuk jemi kercenuar deri ne fund te takimit. Si njeri qe marre pergjegjsi per ekipin mbas njohjes me materjalet e shtypit me vjen keq per gjithcka eshte shkruajtur pasi nuk eshte korrekte. Deklarata e trajnerit e dhene ne fund te takimit nuk eshte e plote deklarim qe eshte i rendesishem per ne. Megjithate sigurojme te gjithe opinjonin sportiv qe une Marko Pontrelli, zyrtaret, stafi dhe lojtaret kemi per mentalitet transparencen korrektesen dhe ndershmerine sportive, elemente baze per nje jete te ndershme dhe profesjonale ne sport. Kemi ngelur te habitur se si mundet KF Shkumbini te beje deklarata te tilla sepse ky nuk mund te jete futboll. Skuadra jone luftoj per 90 minuta ne fushe dhe meritonte te fitonte sepse kemi humbur shume mundesi perpara porte dhe per kete arsye jemi te deshperuar megjithese skuadra jone perfundoj ndeshjen me 10 lojtare. Dua te them qe nuk kemi marre asnje gje qe nuk na takonte goli nuk erdhi nga asnje ndihme nga arbitrat, pa penallti, faull, apo ofsajt i padhene. I jap te drejte Shoqates se Arbitrave dhe bashkohem ne vendimet e tyre sepse mendoj qe moren vendime te drejta si per nxjerjen e lojtarit tone me te kuqe si per nxjerjen e lojtareve te Shkumbinit me te kuqe vendime qe erdhen mbas kartonave te verdhe. Dua te them qe ata gjate fillimit te ndeshjes e deri ne fund u treguan te bute sepse jane kercenuar nga lojtaret qe ne fershellimen e faullit te pare. Mendoj qe gjate 90 minutave kane bere ndeshje nen ndikimin e presionit te lojtareve ,stafit dhe tifozerise, gje qe u pa dhe mbas mbarimit te pjeses se pare ku njeri nga asistentet eshte goditur dhe gjakosur, ku ne nje realitet tjeter kjo ndeshje nuk duhej te zhvillohej por duhet te ishte nderprere !

Shpresojme qe te te gjithe klubet e futbollit te kene interes te tyre rritjen e futbollit ne Shqiperi ku tre elemente jane te rendesishem, profesjonalitet, vlerat njerezore dhe ndershmeri sportive, baze per nje rritje te shpejte te futbollit Shqiptar !