Kualifikueset e Botërorit nisin me surpriza, Turqia shokon Holandën në shtëpi me 4 gola

Kualifikueset e Botërorit Katar 2022 kanë nisur me surpriza. Turqi-Holandë ishte një nga duelet që ngritën siparin e këtij edicioni, por rrugëtimi nuk ka nisur aspak mirë për “tulipanët“. Turqia ka shokuar Kombëtaren holandeze në shtëpi, teksa triumfon me shifrat 4-2.

Pjesa e parë u mbyll në avantazh 2-0 për turqit, me të dy goalt të shënyar nga Yilmaz. Çalhanoglu trefishon gjithçka vetëm një minutë pas fillimit të pjesës së dytë, ndërsa kundërshtarët kundërpërgjigjen me Klaassen dhe De Jong. në harkun kohor të vetëm 1 minute Holanda ngushton rezultatin në 3-2, por në portën e tyre shfaqet përsëri Yilmaz, i cili realizon tripletën e tij dhe i jep Turqisë fitoren 4-2./Halit Delibashi-Sport Ekspres/