FOTO/ Shtëpia e pabanueshme dhe ikën nga Durrësi, lojtari i Teutës tregon shokimin: Nuk po hapej dera!

Një situatë e jashtëzakonshme është në Shqipëri, atje ku lëkundjet e tërmetit po vazhdojnë të kthehen në një makth të madh për qytetarët. Në Durrës është epiqendra dhe atje po ndjehet më tepër katastrofa, ndërsa edhe lojtari i Teutës, Nikaç, e ka shtëpinë e tij të pabanueshme.

Në një intervistë për median malazeze, “Daily”, Nikaç tregon momentin e shokimit dhe kur kërkoi të dilte nga shtëpia pas tërmetit të fuqishëm, por dera nuk po hapej.

“Tërmeti i parë u ndje rreth orës dy pas mesnate, por nuk ishte i tmerrshëm, kështu që u ktheva për të fjetur. Sidoqoftë, një në katër u ndje shumë. Unë nuk e dija në fillim se çfarë po ndodhte. Ishte një katastrofë. Ju po tronditeni dhe po rrëzoheni, dhe keni gruan dhe fëmijën tuaj. Më saktë, një situatë e pashpresë.

Unë u përpoqa të hap derën, por u bllokua, kështu që unë doja ta prishja, por nuk ia dola. Ne pritëm pak për të ikut dhe menjëherë u larguam nga banesa dhe dolëm jashte.

Shihet vetëm një hotel përtej rrugës që është rrafshuar. Qëndruam në një livadh, duke pritur që situata të qetësohej. Unë isha akoma i tronditur, por gruaja arriti të merrte çelësin e banesës dhe ne e dinim menjëherë se duhej të ktheheshim në Podgoricë. Unë bisedova me trajnerin, ai më tha të shkoja në shtëpi për dy ose tre ditë.

Është e pamundur të përshkruaj si ishte. Si në një film. Dy ose tre ndërtesa u shkatërruan në tokë pas këtij tërmeti të dytë. Është gjëja më e frikshme që kam parë në jetën time. Plotësisht jeni i pafuqishëm, thjesht duke pritur të shihni se çfarë do të ndodhë. Asnjëherë të mos i ndodh ndokujt.

Ata fjalë për fjalë më thanë që praktikisht nuk kishin mbetur asnjë veturë në Durrës. Shokët e ekipit të Teutës, veçanërisht të huajt, u drejtuan për në shtëpi, dhe të gjithë njerëzit që mund të kishin provuar të zbrisnin në disa vende më të qeta dhe ato afër.

Askush nuk mendon për futbollin tani. Kalendari i fundjavës do të shtyhet, askush nuk e di se çfarë do të ndodhë në të ardhmen. Unë lexoj dhe dëgjoj se shumë njerëz kanë humbur jetën e tyre, se shumë janë lënduar. Një fatkeqësi e vërtetë”, ka thënë Nikac. /Sport Ekspres/