E pazakontë/ Arbitri shkon për të parë VAR-in, i shfaqin parkingun e makinave

Nevoja e teknologjisë është shprehur si e domosdoshme në futboll pasi debatet mbi golat e rregulltë, kartonat e kuq apo rastet e dyshimta sa vinin dhe shtoheshin. Kështu ligat europiane nisën  të instalonin teknologjinë si “zgjidhje” e hijeve të dyshimeve nga ana e arbitrimit në përgjithësi.

Por nuk kanq qenë të pakta rastet kur edhe VAR ka gabuar. Madje një histori qesharake na vjen nga Izraeli aty arbitrit në ekranin e teknologjisë i servirin diçka ndryshe se normalja. Në ndeshjen mes Maccabi Haifa dhe Baitar Jeruzalemit, u pretendua për një prekje të topit me dorë dhe u kërkua ndërhyrja e VAR. Në monitorin e vëzhgimit arbitrit fillimisht në vend të rastit të dyshimit, iu shfaq një pamje nga parking i makinave .

Fillimish gabimi nuk u kuptua derisa teknikët ndërruan pamjet. Për fat të mire në fushë, kishte dy kamera të gatshme dhe fatmirësisht tjetra ishte e përqendruar në aksionin që në fund u konstatua si penallti. Deri më sot kishte gabime të tipit mos transparencë e plotë e imazhit por transmetimi i një ambjenti jo sportive ishte e tepërt./Sport Ekspres/