Rrëfimi/ Lojtari që krahasohet me De Ligt, Kumbulla: E nisa si mesfushor, ende dridhem nga emocionet

E kush do ta besonte se Marash Kumbulla, vetëm 19-vjeç, do të arrinte t’i bënte të gjithë për vete kaq shpejt në Seria A deri tani? Askush! Me ekipin e Veronës ishte edhe në sezonin e shkuar në Seria B, por në rastin më të mirë preferohej në stol.

Në ndeshje të tjera, duhej të luante me të rinjtë. Sapo Verona hyri në elitën e futbollit italian, trajneri Juriç bëri një provë me mbrojtësin shqiptar. Papritur, Kumbulla arriti t’ia shpërblente besimin në mënyrën më të mirë, madje duke e mbajtur nivelin e lartë edhe ndaj kundërshtar si Juventus apo Milan.

Pikërisht për këtë moment brilant që po kalon, në Itali kanë nisur ta krahasojnë edhe me De Ligt. Madje në një drejtim arrin t’ia marrë, pasi është mbrojtësi më i ri që ka shënuar në Seria A për këtë sezon. Së fundmi ka ardhur edhe një rrëfim emocionues i Kumbullës për mediat italiane:

“Unë jam duke ndjerë emocione të mëdha. Ende sot dridhem kur mendoj golin tim kundër Sampdorias. Këto janë gjëra që do të mbesin përgjithmonë në kujtesën time dhe në kujtesën e atyre që janë afër meje. Për familjen time, dhe gjithashtu të dashurën time, Greta, shkon dedikimi.

Kam luajtur në Cavalcaselle, një ekip këtu afër Peschiera del Garda. Kam pasur rastin të bëj disa prova për Veronën, të shoqëruar nga trajneri im i atëhershëm, Giuliano. Ishte ai, pas katër ose pesë përpjekjesh, për të më thënë që unë isha zgjedhur. Unë isha shumë i lumtur, edhe pse në atë moment nuk e kisha kuptuar akoma se çfarë ishte Verona për mua.

Fillimisht kam luajtur në mesfushë, pas një kohe të shkurtër më caktuan rolin e mbrojtësit qendror, i cili në të vërtetë është roli im, ndjej se është perfekt për mua. Nja dy vjet më parë, dhe ishte ndoshta hera e parë që imagjinoja se mund të bëja diçka në futbollin profesional në këtë nivel. Realisht, megjithatë, unë jam duke e kuptuar atë vetëm tani. Edhe tani, të shoh veten në Serinë A më bën të impresionohem. Unë kurrë nuk do të shpresoja për të disa muaj më parë.

Po, një emocion shumë i fortë ishte debutimi në Kombëtare, edhe sepse ndodhi menjëherë pas golit me Veronan. Trajneri, Edy Reya, më dha rastin të futem në Moldavi në minutat e fundit në vend të shokut tim të skuadrës Ismajili dhe ishte fantastike”, ka thënë Kumbulla. /Sport Ekspres/