Rrugët e bllokuara dhe paralajmërim, Policia për tifozët e Tiranës: Nëse grumbulloheni, i’u shpërndajmë!

0

Nga Klaudio Ndreca

Tirana-Bylis do të jetë edhe ndeshja e fundit sa i përket kampionëve më të rinjë të Superiores, me bardheblutë që ky titull nuk i shijon ashtu siç edhe do të donin, për ta ndarë gëzimin me tifozët. Shteti nuk ka lëvizur asgjë nga masat e mara duke mos lejuar grumbullimin e sportdashësve për shkakun e pandemisë.

Këtë herë është vetë Policia e Tiranës që ka bërë një njoftim zyrtar në prag të ndeshjes që do të nisë në orën 19:00 dhe do të zhvillohet në “Air Albania”. Teksa njofton për segmentet rrugore që do të bllokohen, u bëhet e qartë edhe atyre që kanë menduar për të festuar titullin jashtë rrethimit të stadiumit se do të shpërndahen nga ana e Policisë. /Sport Ekspres/

Njoftimi i plotë

Tiranë

Policia e Tiranës, masa të shtuara për mbarëvajtjen e rendit dhe sigurisë gjatë zhvillimit të ndeshjes së futbollit midis ekipeve Tirana – Bylis, që do zhvillohet më datë 29.07.2020, në orën 19:00, në stadiumin “Air Albania”.

Nga Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë janë marrë një sërë masash teknike dhe organizative në një zonë më të gjerë se perimetri i stadiumit, me qëllim sigurimin e rendit dhe të sigurisë publike para, gjatë dhe pas zhvillimit të ndeshjes së futbollit, duke synuar jo vetëm mbarëvajtjen e aktivitetit sportiv, por dhe moslejimin e grumbullimit të tifozëve, si masë parandaluese për përhapjen e infeksionit COVID-19.

Në kuadër të këtyre masave të parashikuara informojmë qytetarët e Tiranës se:

  • Do të lejohen të futen në stadium vetëm ata persona të caktuar nga ekipi dhe FSHF, sipas protokollit sanitar “Për organizmin e ndeshjeve të futbollit”.
  • Nuk do lejohen grumbullime të tifozëve në sheshe apo në ambientet përreth. Në rast grumbullimi Policia do të ndërhyjë për shpërndarjen e tyre.

Gjithashtu do të ketë bllokime të disa segmenteve rrugore, në të cilat nuk do lejohen të lëvizin as mjetet dhe as këmbësorët.

Segmentet rrugore që do të jenë të bllokuara, nga ora 16:00 deri në përfundim të aktivitetit, janë:

– Rruga përreth stadiumit “Lek Dukagjini”, rruga “Dervish Hima”, rruga “Gjergj Filipi”, rruga “Papa Gjon Pali II”, nga kryqëzimi me rrugën “Ismail Qemali” deri tek stadiumi “Air Albania” dhe bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, nga presidenca, sheshi “Nënë Tereza” deri te sheshi “Shopen”, si dhe sheshi para Universitetit Politeknik.

Policia e Tiranës kërkon mirëkuptimin e qytetarëve për të evituar lëvizjen me automjete në segmentet rrugore të lartpërmendura në oraret e caktuara.

Policia e Tiranës apelon edhe njëherë për respektim me rigorozitet të protokolleve të sigurisë, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.