Zyrtare, Evertoni blen mbrojtësin e Barcelonës

0

Evertoni ka zyrtarizuar dot blerjen e mbrojtësit Lyka Dinj nga Barcelona. Mbrojtësi i majtë i kombëtares franceze ishte nisur me Barcelonën për turneun amerikan, por iu dha leje që të kthehej në Europë, pasi ishte arritur një marrëveshje me Evertonin, për 25 milionë euro.

25-vjeçari shkëlqeu te Lila në sezonin 2012/13, duke u transferuar te PSG për 15 milionë euro, por nuk ia doli. Në sezonin 2015/16 u huazua te Roma dhe rigjeti nivelin e tij më të mirë, ndërsa në verën e vitit 2016 Barcelona e bleu për 16.5 milionë euro.

Gjithsesi, dy sezonet në Spanjë nuk kanë qenë të mbara dhe Dinj ka qenë gjithnjë zgjedhje e dytë, ndaj shitja e tij për 25 milionë euro është një biznes i mirë.

Të dielën në mbrëmje Dinj postoi një mesazh në Instagram, ku falënderoi Barcelonën dhe tifozët katalanas, edhe pse përdorimi i paktë në sezonin e fundit e ka jashtë Kupës së Botës.

Dinj bëhet blerja e dytë e Evertonit që kur në drejtim ka shkuar trajneri Marko Silva. Më parë Evertoni ka blerë mesfushorin Riçarlison për rreth 50 milionë euro.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.