Zelanda e Re ndeshet me Perunë për Botërorin, shtatë lojtarë bëjnë 38 mijë km

0

Zelanda e Re do të përballet me Perunë në hapësirën e 4 ditëve, për një vend në Kupën e Botës, ndërkohë që disa lojtarë të saj do të bëjnë udhëtime rekord, si kurrë në histori me shumë mundësi.

Shtatë lojtarët neozelandezë që luajnë në Britaninë e Madhe do të duhet të bëjnë plot 38.000 kilometra në hapësirën e dy javëve, duke përfshirë dy ndeshjet e kampionatit dhe dy ndeshjet kualifikuese mes tyre. Nga Anglia, fluturim për në Zelandën e Re. Aty ndeshja e vajtjes dhe direkt fluturim për në Peru, për ndeshjen e kthimit. Pas ndeshjes, udhëtim direkt për në Angli. Më shumë ditë në ajër, sesa në tokë.

Uellingtoni i Zelandës së Re është 13 orë para Britanisë së Madhe dhe Lima e Perusë është 5 orë pas. Në raste të tilla, ilaçe gjumi dhe kafe pa fund janë zgjedhjet e detyruara të lojtarëve, që do të kalojnë shumë orë nëpër avionë e nëpër aeroporte, ndërsa disa lojtarë australianë që e kanë provuar një makth të tillë për të luajtur në Japoni, tregojnë se në ditët e udhëtimeve ishin aq të lodhur, sa dukeshin si “zombi”, edhe për shkak të ndryshimit të shpeshtë të orës.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image