VIDEO | Legjenda Nowitzki hyn në histori, kalon rekordin e Chamberlain

0

Dirk Nowitzki vazhdon të shkruajë historinë në NBA. Basketbollisti gjerman u bë lojtari i gjashtë me më shumë pikë në NBA duke kaluar rekordin e një legjende si Wilt Chamberlain, i cili mbante këtë pozitë prej vitesh me 31419 pikë.

Tani të vetmit basketbollistë mbi Nowitzki-n janë Michael Jordan (32,292 points),  Abdul-Jabbar (38,387), Karl Malone (36,928), Kobe Bryant (33,643) dhe Lebron James (32,439)

Fatkeqësisht kjo statistikë historike e gjermanit nuk u shoqërua me fitoren e Dallas Mavericks, të cilët u mundën nga New Orleans Pelican me rezultatin 125 – 129.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.