VIDEO | Junajtid tregon dhëmbët, një uruguaian nderon Arsenalin

Mançester Junajtid është rikthyer te fitorja në kampionat, duke mposhtur Fulhemin 4-1. Ekipi i Murinjos kishte marrë vetëm 3 pikë (tre barazime) në katër ndeshjet e fundit në kampionat, ndërsa rikthehet të fitojë në shtëpi pas më shumë se një muaji. Ndeshje për t’u harruar për ekipin e Ranierit, që luajti më një lojtar më pak që nga minuta e 67-të.

“Djajtë e Kuq” e nisën furishëm pjesën e parë, ku realizuan plot 3 herë. Eshli Jang kaloi vendasit në avantazh, me anë të një goli shumë të bukur ndërsa Huan Mata dhe Romeo Lukaku ishin autorët e dy golave të tjerë.

Fulhemi reagoi në pjesën e dytë, duke shkurtuar rezultatin. Kamara u tregua i saktë nga pika e penalltisë, ndërsa një minutë më vonë, ekipi i Ranierit mbeti me 10-të lojtarë. Zambo Andre-Frank u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhë, ndërsa Markus Rashford lëshoi një goditje fantastike në minutën e 82-të, duke shënuar golin e katërt për ekipin e tij.

Ky trepikësh e ngjit Junajtid në kuotën e 26 pikëve, shtatë pikë më pak se Totenhemi i vendit të katërt, që ka një ndeshje më shumë për të luajtur.

Arsenalit i ka mjaftuar goli i uruguaianit  Lukas Torreira për të marrë tri pikët në përballjen ndaj modestëve të Hadërsfilldit. “Topçinjtë” , tani me 34 pikë të grumbulluar renditen në vendin e tretë të tabelës.

Arsenal-Hadërsfilld 1-0