Vale Mezini, tifozja “hot” që do i mungojë Superiores

0

Mëkat që Tirana ra një kategori më poshtë! Ndër humbjet e tjera, do të shohim më rrallë Vale Mezinin në shkallët e stadiumit. Ajo premton të kundërtën, por mbetet për t’u parë nëse ekipi bardheblu do të ketë edhe mbështetjen e një prej tifozëve më të zjarrta dhe njëkohësisht edhe më “hot” në Shqipëri. Valja është pikasur nga “Sport Ekspres” në shkallët e stadiumit “Selman Stërmasi”, në ndeshjen ndaj Makabit të Tel Avivit dhe gazeta shfrytëzoi rastin për t’i marrë një intervistë. 19-vjeçarja  është studente e gazetarisë dhe të ardhmen e saj e sheh të profilizuar në sport, ndaj mos u çuditni nëse për një kohë të shkurtër do ta shihni të bëhet pjesë e medias. Pse jo, Valja ka gjithçka, fizikun, pasionin dhe dëshirën.

– Si lindi pasioni juaj për futbollin?

– Gjithmonë kam qenë ajo vajza e babit që i ndiqte ndeshjet me të përpara televizorit. Aty lindi edhe shkëndija e parë. Duke qenë që e kam ndjekur futbollin që e vogël, më hyri në gjak.

– Me pak fjalë, edhe dashurinë për Tiranën e ke të trashëguar nga yt atë?

– Jo, krejtësisht e kundërta. Babi është tifoz me Partizanin, unë me Tiranën. Ai me Interin, unë me Juventusin. Gjithmonë kam anuar nga ekipet që bën tifozllëk mami. Kur isha e vogël nuk arrija t’i shihja të gjitha ndeshjet e Tiranës, por tani nuk humb më asnjë, pasi i shoh nga televizori dhe telefoni. Ndeshjet që Tirana luan brenda i ndjek vetë në stadium.

– A është e vështirë për një vajzë të jetë në stadiumet shqiptare?

– Nuk e mendoj aq të vështirë, pasi nëse e do futbollin dhe dëshiron të jesh afër ekipit të zemrës, stadiumi të kthehet si shtëpi e dytë. Pjesa e fjalorit vazhdon të mbetet problem, por ofendime ka edhe jashtë. Unë inkurajoj të gjitha vajzat të shkojnë në stadiume.

– Do e ndjekësh Tiranën edhe në Kategorinë e Parë?

– Këtë vit më shumë se kurrë. Do të mundohem të jem unë ai “lojtari i 12-të” (qesh).

– Gjithsesi, babai ka pasur material të të “kapë në dorë”…

– Lëre mos ma kujto, pasi edhe tani vazhdon të “tallet” për rënien e Tiranës nga kategoria.

– Kush është Valja jashtë stadiumit?

– Valja është një vajzë e thjeshtë 19 vjeçe. Si çdo moshatare e imja, shkolla mbetet prioriteti im. Studioj gazetari dhe kam mbyllur vitin e parë.

– E shihni veten si një gazetare sportive?

Është ëndrra ime. Duke parë edhe pasionin tim dua të profilizohem drejt kësaj fushe. Shpresoj t’ia arrij.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here