Triumfi në Konfederata, Gjermania hap “thesin” e premios

0
SAINT PETERSBURG, RUSSIA - JULY 02: Joshua Kimmich of Germany and Leon Goretzka of Germany celebrate with the trophy after the FIFA Confederations Cup Russia 2017 Final between Chile and Germany at Saint Petersburg Stadium on July 2, 2017 in Saint Petersburg, Russia. (Photo by Buda Mendes/Getty Images)

Gjermania ka triumfuar në Kupën e Konfederatave dhe natyrisht futbollistët e stafi drejtues janë shpërblyer.

Çdo futbollist ka marrë nga 50 mijë euro, çka do të thotë se vetëm 21 lojtarët e grumbulluar kanë fituar më shumë se 1 milion euro, plus stafi që ka pjesën e vet.

Shifra ishte diskutuar më parë senatorët e kombëtares, që nuk ishin në Rusi.

Kupa e Botës dhe Europiani natyrisht vlejnë shumë më tepër, por edhe shpërblimet për kombëtaren e femrave janë rritur ndjeshëm.

Premiot e Federatës gjermane për turne

 
Kompeticioni Shuma
Kupa e Botës 300,000 euro/lojtar
Kampionati Europian 300,000 euro
Kupa e Botës për femra 65,000 euro
Kupa e Konfederatave 50,000 euro
Europiani U-21 30,000 euro
Kampionati Europian femra 22,500 euro
Kampione Olimpike 20,000 euro
SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here