Teuta luan Kupën, por me mendjen te kampionati

0

Teuta vazhdon përgatitjet në terren, në kuadër të ndeshjes së parë çerekfinale të Kupës së Shqipërisë me Vllazninë në Shkodër. Skuadra gëzon një formë të mirë fizike dhe kjo gjë e ka kënaqur trajnerin Magani. Në takimin e vajtjes, duke parë specifikën që ka Kupa, objektivi i parë i “Djemve të Detit” është ta ruajnë portën të paprekur. Me afrimet e fundit Teuta është përforcuar ndjeshëm, sidomos në mbrojtje. Markoviç, ndonëse nuk ka shumë ditë që është bashkuar me skuadrën, ka treguar një nivel të kënaqshëm. Lajmi i keq për stafin teknik është largimi i anësorit Nazmi Gripshi, i cili ishte piketuar si titullar për pjesën e mbetur të kampionatit, por drejtuesit pranuan ofertën e korçarve për 60 mijë euro. Në seancën e djeshme lojtarët janë habitur, kur kanë mësuar për largimin e 19-vjeçarit, i cili shihej si një futbollist i perspektivës. Për disa minuta “Djemtë e Detit” kanë komunikuar me njëri-tjetrin për këtë fakt. E njëjta situatë ka qenë edhe për vet Gripshin, pasi mesfushori nuk dinte asgjë për këtë transferim. Madje ai dje ishte në një ekskursion me shkollën në Voskopojë. Gjithsesi, me ardhjen e Prognit, trajneri peqinas ka një alternativë cilësore për krahun e djathtë, teksa edhe Çyrbja është një lojtar me vlera, që ka treguar një nivel të kënaqshëm. Kundër Vllaznisë, trajneri Magani pritet të hedhë në fushë formacionin e pjesës së dytë të ndeshjes ndaj Tiranës. Megjithatë, mund të ketë edhe surpriza, pasi në fundjavë ka një ndeshje tepër të vështirë me Kukësin në transfertë.

KAMPIONATI – Skuadra është e fokusuar te ndeshja e radhës me shkodranët, por dashur pa dashur vëmendja është edhe te verilindorët, pasi mbijetesa është kryefjalë në kampin durrsak. Skuadra ndodhet vetëm 2 pikë larg nga zona e ftohtë dhe faza e tretë pritet të jetë tepër e nxehtë, pasi janë disa ekipe, që luftojnë për të siguruar qëndrimin në elitën e futbollit shqiptar. Sa i përket përballjes me Vllazninë, bregdetarët kanë ecuri pozitive në 5 takimet e fundit me 3 fitore, 1 barazim dhe 1 humbje. Edhe në 5 përballjet e fundit zhvilluar në Shkodër janë durrsakët atë që dominojnë, me 3 fitore, ndërsa 2 takimet e tjera kanë folur për vendasit. Statistikat bazohen te ndeshjet në kampionat, që skuadrat kanë zhvilluar mes tyre. Kundër kuqebluve stafi teknik e ka të gjithë grupin e futbollistëve të gatshëm, me përjashtim të mesfushorit Bledar Hodo, i cili vijon stërvitjen i diferencuar, ndërsa Andi Ribaj duket se ka lënë pas virozën e stinës, pasi dje është stërvitur me grupin, por shanset janë të vogla, që sulmuesi të jetë në fushë.

Drilon Xhepollari

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.