Browsing Tag

Shkendija

Dita e së vërtetës, Shkëndija gati për Sherifin

Shkëndija e Tetovës është edhe pse garon si kampione e Maqedonisë, dihet nga të gjithë se është një skuadër shqiptare, dhe mund të kujtojmë këtu mikpritjen që i kanë bërë në çdo vend në gjuhën shqipe. Tetovarët do tentojnë të na bëjnë…

RAUNDI I TRETË/ Kukësi rrezikon përballjen me Shkëndijën

Kukësi dhe Shkëndija do janë dy skuadrat që na përfaqësojnë në Champions League këtë edicion. Si verilindorët ashtu dhe tetovarët bënë gjithçka mirë në raundin e parë. Shkëndija eliminoi TNS-në e Uellsit, ndërsa Kukësi me shumë vështirësi…

Shkëndija me probleme, mungesë me peshë ndaj Sherifit

Shkëndija e Tetovës do të përballet me Sherif Tiraspol në raundin e dytë kualifikues në Champions League. Skuadra e Qatip Osmanit i ndërlikoi gjërat në ndeshjen e kthimit me TNS-në, pasi në Uells e pa veten të mundej 4-0. Fatmirësisht…

Shkëndija spektakël, Emini i tregon Kukësit çfarë ka humbur

Shkëndija nuk ka të ndalur në Ligën Profesionale të Futbollit Maqedonas, teksa pas triumfit 6-2 vetëm pak ditë më parë me Rabotniçkin ka ardhur dhe një tjetër fitore e thellë. Në shtëpinë e tyre, tetovarët kanë triumfuar pastër 5-0 përballë…

Emini prezantohet te Shkëndija: Duam Kupën dhe titullin kampion

Izair Emini është kthyer në shtëpi! Edhe kështu mund të thuhet. Nuk ka më asnjë dyshim, pasi 31-vjeçari është zyrtarisht lojtar i Shkëndijës së Tetovës. Pas një sezoni e gjysmë në Kukës, Emini u nda me verilindorët jo në mënyrën që ai do të…

Çështja Emini, FIFA “gozhdon” FSHF-në dhe Kukësin

Izair Emini është i Shkëndijës. Ky është vendimi i marrë nga FIFA në lidhje me çështjen Kukësi-Emini, edhe pse ka ende hapësira për ndryshim vendimi, nëse Kukësi apelon dhe paraqet faktet që vërtetojnë se Emini është me kontratë të rregullt…

Shkëndija reagon duke fituar derbin

Një humbje ndaj Milanit pritej, një disfatë 6-0 natyrisht që ishte një goditje e rëndë, duke tronditur psikologjikisht skuadrën. Megjithatë, Shkëndija ka gjetur forcë të reagojë, sepse sot ka fituar derbin kundër Shkupit, 3-0, në javën e…

Trajneri Osmani: Urime Milanit, nuk ishim në nivelin e duhur

Qatip Osmani shkëmbeu fanellat e dy klubeve me përfaqësuesin e Milanit, ish-mbrojtësin e njohur Filipo Gali, ndërsa pas ndeshjes e pranoi qetësisht humbjen e thellë. Trajneri i Shkëndijës evidentoi superioritetin e Milanit pas humbjes…

Milani me shumë mungesa, edhe Shkëndija ka shqetësime

Vinçenco Montela ka grumbulluar 20 lojtarë për ndeshjen e sotme kundër Shkëndijës. Trajneri kuqezi ka mungesa të rëndësishme, sepse qendërmbrojtësi Romanjoli dhe mesfushori Bilia janë të dëmtuar. Gjithashtu, nuk janë grumbulluar as Gustavo…

Shqiptaria bashkohet për të ndalur Milanin

Afron Milan-Shkëndija, emocionet janë të mëdha për gjithë shqiptarët, pasi kuqezinjtë nga Tetova zbresin në “San Siro” për turin play-off në Europa League dhe është një arritje e madhe për klubin kuqezi dhe gjithë shqiptarët. Fitojnë apo…

Edhe Milani përshëndet Shkëndijën për videon e bukur

Një kryevepër e vogël, videoja e postuar nga Shkëndija në Facebook, ku me humor i lëshon sfidën Milanit të madh, duke bërë disa krahasime ku tregon se Milani nuk ka asgjë më shumë se Shkëndija, përkundrazi.. Klubi kuqezi nuk ka qëndruar…

Shkëndija i prezantohet Milanit me një video fantastike

Milanin e njohin të gjithë, por Shkëndija e Tetovës nuk është ndonjë klub i njohur në vendet si Italia, ku pakkush e ka idenë çfarë ndodh në kampionatet e e vendeve të vogla. Për këtë arsye, me një video mjaft interesante dhe zbavitëse,…

Anti-Shkëndija/ Milani me Bonuçin e Bilian dhe një vend bosh

Milani i ka dorëzuar listën e lojtarëve për ndeshjet kundër Shkëndijës së Tetovës, më 17 e 24 gusht. Në listë janë përfshirë Bonuçi e Bilia, debutimi i të cilëve nuk erdhi në turin e shkuar në Europa League, pasi nuk ishin kryer ende…

Shqiptarët “pushtojnë” faqen e Milanit

Shkëndija do të ketë një përballje historike në turin “play-off” të Europa League-s, pasi do të ndeshet me gjigantët italian të Milanit. Kuqezinjtë Milanos përballen me kuqezinjtë e Tetovës. Kualifikimi është një mision shumë i vështirë,…

Kur Shkëndija luante me fanellën e Milanit

Teknikisht është një lajm i keq. Shanset e Shkëndijës për të qenë për herë të parë në grupet e Euroa League-s janë vetëm teorike. Megjithatë, kur dëgjon Milan, është e pashmangshme të mos e konsiderosh një ndeshje luksi. Në Shkup priten 33…

Shkëndija na bën krenarë, i tregon rrugën Skënderbeut

Shkëndija ne Tetovës ka bërë një ndeshje spektakolare në Strumicë, duke fituar pastër 3-0 përballë Trakait. Edhe pse ishin mundur në takimin e parë të besuarit e Qatip Osmanit, edhe pse me shumë mungesa kanë zhvilluar një ndeshje…

Shkëndija “tym”, humbje me 9 lojtarë

Tetovarët janë mundur 2-1 në ndeshjen e parë me Trakain në Lituani, duke lënë të hapur kualifikimin për ndeshjen e kthimit që do të zhvillohet të enjten e ardhshme në Maqedoni. Kuqezinjtë e kanë nisur keq ndeshjen duke u ndëshkuar që në…

Shkëndija e jashtëzakonshme!

Shkëndija vijon të na bëjë krenarë me performancën e shkëlqyer në kupat e Europës. Tetovarët avancojnë në turin e tretë kualifikues të Europa League, pasi kanë arritur të marrin një barazim 1-1 në fushën e Helsingun. Edhe pse në një ndeshje…

Pas lojtarëve, Duro merr edhe ndihmëstrajner nga Tetova

Që në muajin maj “infosport.mk” publikoi lajmin se Shpëtim Duro dëshironte të merrte Jeton Beqirin në Vlorë. Bëhej fjalë për trajnerin e skuadrës U-19 të Shkëndijës së Tetovës, që ishte një ndër ekipet më të mira të sezonit të fundit.…

Shkëndija që u shndërrua në zjarr

Ajo që disa vite më parë ishte vetëm një shkëndijë tani është bërë, si i thonë fjalës në Shqipëri, "një zjarr bubulak". Shqiptarët e Maqedonisë janë gjithnjë e më shumë protagonistë në arenën ndërkombëtare falë Shkëndijës, skuadrës qe mesa…

Skënderbeu kundër Mladas, Shkëndija ndoshta në Suedi

Skënderbeu ka qenë me fat në shortin e turit të tretë në Europa League, sepse nëse kalon Kairatin, do të përballet me fituesin e çiftit Shamrok-Mlada Boleslav. Çekët fituan në Irlandë 3-2 dhe janë thuajse të kualifikuar. Shkëndija, nëse…

Ditë shqipesh, pas Skënderbeut shkëlqen edhe Shkëndija

Pas Skënderbeut, që mori një barazim të shkëlqyer në Kazakistan ndaj Kairat Almatit, vjen edhe një lajm i bukur nga skuadrat shqiptare në Europa League: Shkëndija ka mposhtur 3-1 HJK Helsinkin e Finlandës. Një ndeshje aspak e lehtë, me…

Shkëndija është e frikshme, tregon si fitohet në Moldavi

Fitorja e javës së shkuar kundër Daçias, 3-0, tregoi qartë forcën dhe ambiciet e Shkëndijes, por natyrisht jashtë fushe pritej të vuante disi. Megjithatë, sot përballë nënkampionëve të Moldavisë, Shkëndija dhuroi spektakël sot, duke…

Nderin shqiptar e shpëton vetëm Shkëndija

Nuk kanë mbaruar ende ndeshjet e Skënderbeut e Tiranës, por bilanci i ditës mund të bëhet që tani. Shkëndija është klubi i vetëm që ka bërë deri tani krenarë shqiptarët, sepse kuqezinjtë nga Tetova shpartalluan 3-0 moldavët e Daçias.…

Prishtina pa shanse, Shkëndija shpreson

Nëse Trepça ’89 buzëqesh në Champions League, sepse të paktën një tur mund ta kalojë, e kundërta vlen për Prishtinën. Klubi nga kryeqyteti i Kosovës ka qenë vërtet pa fat, sepse në turin e parë kualifikues në Europa League do të ndeshet…

Teqja lë Shqipërinë për Tetovën

E donte gjysma e Kategorisë Superiore, u afrua shumë me Partizanin, por në fund nuk ka firmosur për askënd në Superiore. Olsi Teqja ka mbyllur llogaritë me Tiranën dhe tashmë ka zgjedhur Shkëndijën e Tetovës si destinacionin e ri.…

Shkëndija i hedh “grepat” Rustem Hoxhës

Tetovarët kanë kontaktuar menaxherin e lojtarit dhe kanë shprehur interesimin e tyre për shërbimet e qendërmbrojtësit. Durrsaku do të vendosë së shpejti Vladimir Prenga Shkëndija e Tetovës kërkon të përforcohet në qendër të mbrojtjes…

Shkëndija e mbyll me zhgënjim, Shensoi i merr kupën

Shkëndija e Tetovës e mbyll sezonin pa trofe. Pas dështimit në kampionat, ku u rendit sërish në vendin e dytë, kuqezinjtë tetovarë u ndeshën sot në finalen e kupës së Maqedonisë, me Pelisterin. Shkëndija nisej favorite, por Pelisteri…