Browsing Tag

Premier League

Derbi mbetet derbi, Uest Hem ndal Çelsin

Ka përfunduar në “London Stadium” derbi londinez midis Çelsit dhe Uest Hem. Një barazim 0-0, i cili më së shumti i shërben Uest Hem. Një hap fals i bluve të Mauricio Sarrit që tani shikojnë Liverpul të jetë e vetme në krye me 2 pikë më…

Totenhemi largon presionin, Lamela njeriu i momentit

Tri humbje radhazi kishin shtuar jo pak presionin te skuadra e Totenhemit. Por, mbrëmjen e sotme djemtë e Maurisio Poçetinos ja arritën të mundnin Brajtonin me rezultatin 2-1 falë golave të Kejn dhe Lamelës. Herri Kejn u rikthye te goli,…

Liverpul e Siti të pandalshëm, ngec Junajtid

Janë mbyllur 7 nga 10 sfidat e javës së gjashtë në Premier Ligë. Liverpul dhe Mançester Siti kanë “asfaltuar” respektivisht Sauthempton dhe Kardif. Mançester Junajtid është ndalur në barazim mjaft zhgënjyes 1-1 ndaj Uolves, ndërkohë fitore…

Ish-kryeministri i Anglisë kandidat për kreun e Premier Ligës

Shumë politikanë tundohen nga futbolli dhe kanë dëshirë që të angazhohen, por kur bëhet fjala për një kryeministër është disi e pazakontë, aq më tepër kur kandidon për t’u bërë president i federatës. Në Angli, sipas asaj që shkruan “Daily…

Sarri nuk ka dyshime: Kam lojtarin më të mirë në Europë!

Çelsi arriti ditën e djeshme fitoren e pestë radhazi në po kaq ndeshje të luajtura në Premier Ligë. Vendi i parë, plotësisht i merituar për blutë, të cilët ndonëse e ndajnë me ekipin e Liverpul këtë post, i kanë bërë një start mbresëlënës…

Çelsi nuk i ndahet Liverpulit, Siti e Arsenal bëjnë detyrën

Janë mbyllur më shumë se gjysma e sfidave të futbollit te luajtur në ishull. Në javën e pestë të Premier Ligë ekipet e mëdha kanë treguar dhëmbët. Mançester Siti, Çelsi, dhe Arsenal kanë bërë detyrën në sfidat e tyre. Siti i Guardiolës ka…

Njihuni me 17-vjeçarin e momentit, vesh yjet e Premier Ligë

Shumica e 17-vjeçarëve ditët e sotme e shpenzojnë kohën me gjëra nga më të ndryshmet, shumë prej tyre pa ndonjë qëllim apo vizion. Krejtësisht e ndryshme paraqitet situata për Sem Morgan, i cili ndryshe nga moshatarët e tij po përjeton një…

Merkato në Premier League, klubet pendohen menjëherë

Në Angli janë penduar dhe tanimë janë gati ta ndryshojnë sërish rregullin për kohëzgjatjen e merkatos së verës. Pasi trajnerët kërkuan që të unifikohej data e mbylljes së transferimeve, sipas "The Sun" tanimë janë klubet që hedhin një hap…

Dele Ali shpjegon historinë e festimit që pushtoi planetin

Festimi i Dele Alit në golin e tij të parë për këtë edicion të Premier League, shkaktoi një “stuhi” në rrjetet sociale. Me miliona njerëz në mbarë planetin tentuan të imitonin vendosjen e duarve të yllit anglez. Shumica ia dolën, ndërsa të…

Çelsi marshon, Evertoni ngec në shtëpi

Çelsi ruan hapin e Liverpulit, teksa skuadra e Maurizio Sarrit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 kundër Bornemouth. Pedro dhe Hazard ishin ata që vendosën fatet e këtij takimi, ndërkohë që në pjesën e parë asnjëra skuadër nuk kishte…

Emeri vjen me risi, Arsenali ndalon lëngjet e frutave

Unai Emeri ka filluar t’i japë Arsenalit formën që ai dëshiron. Sigurisht, ky është një proces kërkon shumë kohë, por teknikut spanjoll i kanë lënë dorë të lirë në çdo aspekt. Vendimi më i fundit që ka marrë trajneri i rii “topçinjve” ka…

Plas tek Arsenali, Ozil përjashtohet pas debatit me trajnerin

Mesut Ozil nuk ishte grumbulluar për ndeshjen që ekipi i tij kishte me Uest Hemin. Lajmi u mor vesh vetëm pak orë para fillimit të takimit dhe fillimisht u fol se gjermani kishte rënë pre e një viroze. Por, e vërteta është shumë më e errët.…

Video | Një gol me dorë “tërbon” Guardiolën, ngec Siti

Mançester Siti nuk arrin më shumë se një barazim në transfertën përballë Uolvesit. Nuk ndodhte që nga 13 shkurti që djemtë e Guardiolës të mos fitonin në transfertë me Bërnlein, që përfundoi me të njëjtin rezultati si sot. Ndeshja nisi…

Ish-sulmuesi i Anglisë dhe Uest Hemit shpall falimentimin

Karlton Kol prej një viti është dorëhequr nga futbolli profesionist. Ish-sulmuesi i njohur i Uest Hemit, i cili ka luajtur për rreth 15 vite në futbollin anglez ka shpallur falimentimin. Diçka e pabesueshme duke llogaritur se gjatë…

Lojtarët i vihen kundër, Murinjo në fije të perit

Humbja 3-1 në transfertën ndaj Brajtonit ka bërë që situata te “Djajtë e Kuq” të bëhet alarmante. Medie të ndryshme në Angli po raportojnë se situata në dhomat zhveshjes është kritike me teknikun Murinjo, i cili po humbet mbështetjen e…

Mallkimi vazhdon te Siti, portieri mbyll sezonin

Gëzimi i fitores tenistike ndaj Hadërsfilldit ka zgjatur shumë pak për skuadrën e Pep  Guardioës, pasi “qytetarët”, kanë pësuar një tjetër dëmtim të rëndë në stërvitje, pas atij të Kevin De Brujn, i cili dëmtoi ligamentet e gjurit. Kësaj…

Merr fund gjithçka, Karius pret biletën te gjiganti turk

Loris Karius nuk do të jetë pjesë e skuadrës së Liverpulit gjatë sezonit të ardhshëm. Portieri gjerman do të transferohet në Angli të skuadra e Beshiktashit. Ekipi turk ka arritur një marrëveshje për huazimin 2-vjeçar  të gardianit gjerman.…

Video | Vjen disfata e parë, aromë krize te Mançester Junajtid

Është dashur vetëm java e dytë e Premier League që Mançester Junajtid të provojë shijen e humbjes. “Djajtë e Kuq” janë mundur nga Brajton me rezultatin 3-2. Një pjesë e parë për t’u harruar, ndërsa në të dytën skuadrës së Murinjos i mungoi…

E konfirmon Murinjo, Junajtid “blindon” De Gean

Gjatë viteve të fundit, David De Gea, ka qenë disa herë afër largimit nga “Djajtë e Kuq”. Gardiani ka pasur gjithmonë dëshirë të kthehet në atdhe, dhe farë mirë mund t’ia kishte dalë, po të mos ishte për një minutë vonesë në sistemin e…

Vonesa në punime, Totenhemi… si ekipet shqiptare

Kur drejtuesit e Totenhemit hapën punimet e stadiumit të ri, ata u premtuan tifozëve se sezoni 2018/2019 do i gjente ata në shtëpinë e re. Por, siç ndodh shpesh në të tilla projekte, afatet jo gjithmonë respektohen. Drejtori i klubit…

Çelsi i Sarrit perfekt, Uotford e Kristal Palas super

Çelsi e ka nisur kampionatin me fitore, madje me rezultatin bindës 3-0 ndaj Hadërsfilld. Kante, Zhorzhinjo dhe Pedro ishin autorët e golave dhe londinezët morën kështu tre pikët e para. Ngolo Kante, ai që dallohet për kilometrat e bëra,…