Browsing Tag

Messi

VIDEO | Barça shmang hapat fals, një penallti i jep tri pikët

Barcelona ka bërë detyrën duke mundur në “Camp Nou” Real Vajadolidin me rezultatin minimal 1 – 0. Golin për katalanasit e shënoi Leo Mesi me anë të një 11-metërshi. Kampionët në fuqi të La Ligës vinin nga dy barazime radhazi dhe në ndeshjen…

Mesi feston 15 vite si katalanas, sa rekorde për “Pleshtin”

Lionel Mesi është padiskutim një nga lojtarët më të mirë të gjitha kohërave dhe me skuadrën e Barcelonës, ka fituar gjithçka. “Pleshti” argjentinas ka kaluar një jetë te katalanasit, që kur la Argjentinën e tij në vitin 2000. Pas katër…

VIDEO | E pamundura ndodhi, e majta e Mesit është katastrofë

E kemi parë me qindra herë momentin kur Lionel Mesi i vetëm përballë portierëve nuk tregon mëshirë me të majtën e tij. Asnjë lojtar nuk të jep aq siguri para porte sesa “pleshti” kur bëhet gati të gjuajë me këmbën e tij të preferuar...…

Kur Mesi bëri trajnerin, Suarez vërteton legjendën urbane

Në Spanjë qarkullonte prej vitesh një legjendë urbane, ku thuhej se Mesi kishte vendosur gjatë një ndeshje, që të bëhej një ndryshim në skemën e sulmit, e gjitha kjo e bërë pa konsultën e trajnerit të atëhershëm Luis Enrike. Sulmuesi i…

Maradona apo Mesi? Legjenda Ferguson i vë “kapakun”

Kush ishte më i miri? Maradona apo Lionel Mesi... Kjo pyetje del hera herës në çdo tavolinë ku mblidhen fansat e futbollit. Sigurisht, në Argjentinë anojnë nga Maradona, pasi “El Pibe de Oro” ka qenë protagonisti i dy triumfeve në Botërorët…

Murinjo: Është e padrejtë të krahasosh Mesin me Ronaldon

Debati “Mesi apo Ronaldo” ka qenë një ndër temat më delikate të dekadës së fundit. Secili prej legjendave të sportit të futbollit ka mbas vetes me qindra miliona fansa, të cilët “luftojnë dhëmbë për dhëmbë” me njeri-tjetrin, në arenën e…

Barça ia hedh paq, shorti i çerekfinales e çon në Andaluzi

Barcelona nuk do të eliminohet nga turneu i Kupës së Mbretit. Skuadra katalanase rrezikonte përjashtimin nga ky kompeticion, pasi aktivizimit të mbrojtësit Huan “Çumi” Brandaiz në takimin e parë të turit të 1/16-ave. Lojtari i ekipit…

VIDEO | Barça merr tri pikët, Mesi vendos rekordin historik

Barcelona mundi me rezultatin 3 – 0 Eibarin dhe vazhdon të mbajë pesë pikë larg ndjekësit e Atletiko Madrid. Suarez ishte lojtari më i mirë i takimit me dy gola dhe një asist, por skenën e merr sërish Leo Mesi, i cili me finalizimin e tij…

Roma kërkon të blejë Mesin… në Twitter!

Profili i Romës në anglisht në Twitter është një spektakël më vete, sepse klubi verdhekuq ka një menaxhim të veçantë të faqes dhe gjithnjë dhuron perla humori. Ditën e sotme Roma mori pjesë në një sondazh të kanalit britanik "Sky…

VIDEO | Barça vazhdon marshimin, Atletiko qëndron nga pas

Barcelona nuk la vend për surpriza, teksa mundi në “Camp Nou” Selta Vigon me rezultatin  2 – 0. Për Barçën shënuan Dembele dhe i zakonshmi Mesi, i cili në tre ndeshjet e fundit në La Liga ka gjetur gjashtë herë rrugën e rrjetës.…

Superclasico “pajton” Mesin e Ronaldon

Superclasico midis Riverit dhe Bokës, e vlefshme për finalen e kthimit të “Copa Libertadores” do të luhet mbrëmjen e së dielës, në “Santiago Bernabeu”. Një sfidë që u spostua në Madrid, si pasojë e incidenteve të ndodhura midis tifozëve të…

Valverde: Uroj që Mesi të na mungojë gjithnjë kështu

Pas fitores 2-0 kundër Interit, trajneri i Barcelonës Ernesto Valverde analizoi paraqitjen e skuadrës së tij, duke u munduar të ulë euforinë para El Clasico-s. “Mungesa e Mesit? Ndihet gjithmonë, por do të kërkojmë që të luajmë dhe të…

Vjen lajmi i hidhur, Mesi humbet ndeshjen e vitit

Lionel Mesi e nisi në mënyrë fantastike sfidën kundër Seviljes, me pasim final për golin e parë dhe gol personal në minutën e 14-të. Dukej mbrëmja perfekte në Camp Nou, sepse Reali e Atletiko ishin ndalur më herët dhe fitorja ndaj…

VIDEO / Ronaldo hyn në histori, gol jubilar ndaj Xhenoas

Kristiano Ronaldo tundi rrjetën ndaj Xhenoas, duke i dhënë avantazhin skuadrës së Juventusit. Ky finalizim i portugezit është shumë special në aspektin e statistikave. 33-vjeçari është lojtari i parë në histori që kap shifrën e 400 golave…

Mesi vijon rekordet personale, mbrëmë theu një tjetër

Lionel Mesi njihet si një nga futbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Argjentinasi, fitues i Topit të Artë plot pesë herë, ka thyer shumë rekorde në karrierën e tij. Mbrëmjen e kaluar, skuadra e tij, Barcelona ndeshej në…

Maradona: Mesi duhet të japë dorëheqjen, nuk e meritojmë

Lionel Mesi ka ndërmarrë një pushim 6-mujor nga kombëtarja e Argjentinës. “Pleshti” është ankuar shpesh herë se populli dhe mediet në Argjentinë nuk e vlerësojnë atë çfarë ai ka dhënë për kombëtaren “albiceleste” gjatë 12 viteve të fundit.…

Mesi nervoz: Barcelona nuk varet nga unë

Lionel Mesi e nisi nga stoli kundër Atletik Bilbaos dhe në fund të ndeshjes së barazuar 1-1 në Camp Nou ishte shumë nervoz me arbitrin Haime Latre. Pas fishkëllimës finale Mesi debatoi me arbitrin, duke u ndëshkuar me karton të verdhë,…

Çudit Valverde, Mesi ulet në stol!

Barcelona do të presë pas pak minutash në “Camp Nou”, baskët e Atletik Bilbaos. Një sfidë që nuk duhet nënvlerësuar nga katalanasit, të cilët vijnë në këtë ndeshje pas barazimit ndaj Gironës brenda në shtëpi dhe humbjes shokuese në fushën e…

UEFA shpall lojtarin e javës, është një rekordmen

“Uefa Champions League” ka shpallur lojtarin më të mirë të javës së parë.  Është pikërisht 5-herë fituesi i topit të artë, Lionel Mesi, i cili me sa duket e festoi mjaft mirë vitin e tij të 18-të me Barcelonën. Super paraqitje e…

Mesi e nis me tre gola? Reali kampion!

Lionel Mesi, sërish ai, magjik dhe rekord historik në Champions League, me një tjetër trigolësh, çka konfirmon se argjentinasi është ende në majën e Botës. Kundër PSV-së Mesi shënoi tre gola në fitoren 4-0 dhe ishte hera e tretë që e…