Browsing Tag

La Liga

E pabesueshme, por e vërtetë: mrekullia e Abelardos me Alaves!

Nëse jeni zgjuar sot në mëngjes dhe keni parë tabelën e renditjes në La Liga, me siguri i keni fërkuar sytë. Alaves në vendin e parë në kampionat! Është realitet, nuk ju kanë bërë sytë. Sigurisht që të gjithë janë të habitur, kur kujtojnë…

Pol Pogba bën gati valixhet, Raiola gjen akordin

Pol Pogba gjatë gjithë verës ka qenë në qendër të vëmendjes, teksa është raportuar se Barcelona dhe Juventusi e donin në skuadër. Gjithsesi Manccester Junajtid vendosi “veton” dhe nuk e nxori në treg mesfushorin francez, i cili sapo ishte…

Vidal zemëron Barcelonën: Ka treguar mungesë respekti!

Arturo Vidal shkoi me bujë këtë verë te Barcelona dhe konsiderohej zëvendësi ideal i Paulinjos, i cili u kthye në Kinë. Ndoshta jo titullar gjithnjë, por Vidal priste të luante më shumë se deri tani, ndaj mërzia e tij ka qenë e qartë dhe…

Strategji e menduar mirë, si Reali do të transferojë Hazardin

Reali i Madridit e ka seriozisht për Eden Hazard. Ata kanë një plan se si të mbërrijnë te sulmuesi belg dhe dëshira është e madhe që të blihet që në janar. Gjithsesi për në verë strategjia është gati, sikurse shkruan “Marca” në Spanjë.…

Barcelona, kryesuesja më e dobët në histori!

Barcelona, Mesi dhe yje të tjerë, rivalët e vetëm që arrijnë të thyejnë Real Madridin në Spanjë dhe kanë zbavitur Europën në shekullin e ri. Megjithatë, këtë sezon Barça duket një ekip normal, i brishtë dhe që fiton me vuajtje në shumë…

Andre Silva gola e rekorde, më mirë se Ronaldo!

Në pak ditë Barcelona dhe Reali i Madridit kanë marrë disa goditje dhe tashmë Atletiko e Madridit është afruar ndjeshëm me kreun në La Liga. Vetëm Atletiko? Ah, po, edhe Sevilja! Tre fitore rresht në kampionat, 4 me gjithë një ndeshje në…

Çudit Valverde, Mesi ulet në stol!

Barcelona do të presë pas pak minutash në “Camp Nou”, baskët e Atletik Bilbaos. Një sfidë që nuk duhet nënvlerësuar nga katalanasit, të cilët vijnë në këtë ndeshje pas barazimit ndaj Gironës brenda në shtëpi dhe humbjes shokuese në fushën e…

Real dhe “mallkimi” i çmimeve “The Best”

Reali i Madritit pësoi një humbje në shifra shokuese ndaj Seviljas 3-0, në fushën e këtyre të fundit. Një humbje që vjen fill pas ceremonisë së ndarjes së çmimeve “The Best FIFA 2018”. Me sa duket në kampin madrilen kanë zbuluar se…

Shtangu 60000 tifozë, shijoni perlën e talentit spanjoll

Fitorja e Vijarealit në Bilbao ishte një ndër shumë surpriza që rezervoi jave e gjashtë e kampionatit spanjoll. “Nëndetësja e verdhë” mposhti në stadiumin në “San Mames” vendasit me rezultatin 0-3, ku golin e parë të takimit e shënoi…

Vendimi i La Liga, Florentino Perez i shpall luftë

Reali i Madridit refuzon me të gjitha mënyrat që të luajë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nëse drejtuesit e La Liga do t’ia kërkojnë diçka të tillë. Ky është qëndrimi i presidentit të klubit “Los Blancos”, Florentino Perez, i cili ka…

PSG-Totenhem, duel për mesfushorin e Selta Vigos

Stanislav Lobotka është gati të transferohet në një klub të madh. Mesfushori sllovak ka oferta të rëndësishme dhe në janar Selta Vigo mund të përfitojë nga shitja e futbollistit 23-vjeçar. I blerë vjet nga Nordsalland në Norvegji për shumën…

La Liga në Amerikë, Infantino nuk e ka me qejf

Zhirona - Barcelona, derbi katalanas, spektakël i garantuar, por.. në Amerikë! Debati në lidhje me idenë absurde që ka ardhur nga Spanja ka përfshirë të gjithë dhe tashmë flet edhe presidenti i FIFA-s, Xhani Infantino, i cili në një…

Klauzola sekrete për Nejmar, Kuri hedh poshtë gjithçka

Transferimi i Nejmar te PSG tronditi botën e futbollit, teksa u vendos një rekord i ri për transferimin më të shtrenjtë të bërë ndonjëherë. Nga 222 milionët që mori Barcelona ka pasur para për të gjithë. Një ditë më parë ka dalë lajmi se…

La Liga në SHBA, ndërhyn qeveria spanjolle dhe UEFA

Marrëveshja e presidentit të La Ligës, Havier Tebas, me një kompani amerikane për zhvillimin e ndeshjeve të kampionatit spanjoll në Amerikë ka marrë një goditje të fortë.  Lajmi bëhet i ditur nga gazeta sportive “MARCA”, sipas së cilës…

Tolerancë zero në Spanjë, Federata lë pa stadium Sociedadin

Skenat e shëmtuara të ndeshjes midis Barcelonës dhe Vajadolidit kanë shkaktuar një tërmet në futbollin spanjoll.  Tapeti në gjendje të mjerueshme i ekipit të sapo ardhur në Primera Divizion vuri në lëvizje federatën spanjolle, që mori masa…

VIDEO | Një supergol dhe Hueska vijon të bëjë histori

Hueska kërkon të tregojë se nuk është ngjitur në La Liga për të qenë kalimtar. Është hera e para që garojnë në elitën e futbollit spanjoll, por në dy javët e para kanë lënë gjurmë. Debutimi në kampionat erdhi me një fitore në transfertë…

Në Spanjë japin alarmin, te Reali kanë filluar klanet

Situata te Reali i Madridit mund të mos jetë aq e qetë sa ç’mund të duket nga jashtë. Sipas një lajmit të publikuar nga gazeta prestigjioze spanjolle “El Confidencial”, raportet midis lojtarëve të skuadrës madrilene janë në një pikë…

Zgjidhje emergjente, Reali gjen rezervën e Benzemas në Francë

Merkatoja në Spanjë mbyllet pas 9 ditësh dhe te Real Madrid kanë mbetur ende shumë boshllëqe. “Los Blancos”, nuk kanë arritur të gjejë një zëvendësues për Kristiano Ronaldon, ose të paktën një sulmues më të mirë se Benzema. Të gjendur…

Nuk bindi Lopeteguin, blerja 40 milionë euroshe do të huazohet

Vinisjus Xhunior ishte një ndër afrimet më të bujshme të Realit gjatë kësaj merkatoje vere. Talenti i brazilian iu bashkua “Los Blancos” nga klubi i Flamengos, pasi këta të fundit blenë kartonin e tij që pa mbushur 17 vjeç për 40 milionë…