Browsing Tag

Kosova

Kosova, Anglia dhe “ëndrra irracionale”…

Opinion nga: Shpend Thaçi* Në 24 orët e fundit kemi qenë dëshmitarë të shumë reagimeve emocionale dhe entuziaste që provokoi shorti i hedhur në Dublin për kualifikimet e rregullta të “Euro 2020”. Ndër ta isha edhe unë, por me të…

Ademi: Mund të kishte më keq, ja pse besoj

Agim Ademi, kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës, ka komentuar shortin për përfaqësuesen Dardane. Ai shpreson shumë që të shfrytëzohet entuziazmi që ka ekipi, por edhe cilësitë e lojtarëve. “Shorti mund të ishte edhe më i vështirë.…

Gol dhe dedikim special, Zeneli shkëlqen në Holandë

Arbër Zeneli është një nga lojtarët më të rëndësishëm te Herenven dhe në ndeshjen e djeshme kundër kundër Fortuna Sitard ai realizoi golin e dytë në fitoren 3-1 që skuadra e tij realizoi. Goli i tretë për sulmuesin anësor, i cili këtë herë…

“Euro 2020”: Grupet, vazot dhe ndeshjet që nuk lejohen

Shorti për kualifikueset në “Euro 2020” hidhet më 2 dhjetor dhe Shqipëria këtë herë renditet në vazon e katërt. Një rënie për kuqezinjtë, që para kualifikueseve për në “Rusi 2018” ishin në vazon e tretë. Gjithsesi, po të rikthehemi pas në…

Kosova likuidon Azerbajxhanin, vjen goli i tretë

2 ' - Kanë mjaftuar më pak se dy minuta lojë që Kosova të kalojë në avantazh ndaj kundërshtarëve nga Azerbaixhani. Arbër Zeneli zhbllokoi sfidën me një goditje të fuqishme nga rreth 20 metra dhe bëri që në shkallët e tejmbushura të…

VIDEO | Spektakli i Rashicës, ndaj Maltës vendimtar në çdo gol

Milot Rashica ishte padyshim lojtari më i mirë në fitoren 5 – 0 të Kosovës në transfertën malteze. Djaloshi nga Vushtrria kontribuoi në çdo finalizim të “dardanëve”, duke shënuar një gol vetë, asistuar dy tjerë dhe duke dhënë pasimin kyç në…

Kosova sfidon Azerbajxhanin, por dhe Rumaninë për… rekord

Kosova luan ndeshjen më të rëndësishme të vitit këtë mesjavë, teksa në stadiumin “Fadil Vokrri” do të ndeshet me ekipin e Azerbajxhanit, takim ky që do të vendosë dhe skuadrën e parë të grupit 3 të Ligës D. Kosova është e avantazhuar se do…

Kosova na e dha leksionin, së shpejti na parakalon

Shqipëria u turpërua nga Skocia, por pak minuta para se të niste ndeshja e kuqezinjve në Maltë, Kosova kishte shënuar një sukses të jashtëzakonshëm, duke shënuar 5 gola në portën e vendasve. Skuadra e Panuçit rrezikon rënien, por krejt e…

Shaland: Finale me Azerbajxhanin, do jetë ndeshje interesante

Kosovës i duhet vetëm 1 pikë me Azerbajxhanin të martën në mënyrë që të sigurojë vendin e parë në grupin e trete të Ligës D. Fitorja me Maltën në transfertë tregoi se skuadra është në gjendje fantastike, pasi shënoi 5 herë, por si gjithnjë…

Në hall për një biletë, në Kosovë nuk po gjejnë zgjidhje

Kosova po bën shumë mirë në Ligën e Kombeve dhe ka shumë shanse që të fitojë grupin e saj e më pas të konkurrojë për të marrë biletën e Ligës D që të çon në Europian. Skuadra e Shaland ka dy ndeshje shumë deçizive në pak ditë diferencë,…

FIFA gëzon Kosovën, Muriqi merr “OK”-in

Kosova kërkon të ruajë vendin e parë në grupin e saj në Nations League, ndërkohë që trajneri Bernard Shaland do të ketë në dispozicion disa prurje të reja për ndeshjen me Maltën dhe Azerbajxhanin. Fillimisht FIFA dha “OK”-in që të luajnë…

Rikthehet Celina, Kosova me dy emra të rinj

Kosova është gati për ndeshjen me Maltën (17 nëntor në transfertë) dhe Azerbajxhanin (20 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri”). Trajneri Bernard Shaland ka përzgjedhur grupin e lojtarëve që do të ketë në dispozicion për këto ndeshje. FFK…

Lajm i mirë për Kosovën, portieri i Sitit pajiset me pasaportë

Përfaqësueses së Kosovës i është shtuar një përforcim mëse i nevojshëm në repartin e portës. Portieri i Mançester Sitit Ariajnet Muriqi është pajisur sot me pasaportë kosovare, vetëm një javë pas aplikimi që ai kreu në konsullatën e Kosovës…

Thirrjet raciste, UEFA ka gati dënimin për ballkanasit

Barazimi i 0-0 i Rumanisë dhe Serbisë dhuroi disa skena shumë të shëmtuara në tribunët e “Arenës Kombëtare” në Bukuresht. Vëzhguesit e UEFA-s kanë vënë re thirrje raciste ndaj minoritet hungarez që jeton në Rumani si dhe futjen e tifozëve…

Rrahmani i lumtur për rekordin: Na presin dhe dy finale

Barazimi i Kosovës me Ishujt Faroe ishte disi zhgënjyes, sidomos pas asaj ndeshje spektakolare me Maltën pak ditë më parë, por dhe për faktin se u shpërdorua një mundësi e mirë për të “hipotekuar” vendin e parë në grup. Gjithsesi,…