Browsing Tag

Itali

Memushaj motivon ekipin: Ja si rikthehemi në Serie A

Peskara do të ndeshet sot me Peruxhën në një ndeshje, ku në rast fitoreje skuadra e “delfinëve” mund të “blindojë” arritjen e një vendi në fazën play-off. Mesfushori shqiptar i Peskarës, Ledian Memushaj, ka dhënë një intervistë për “Il…

Specialisti i asisteve, Memushaj në krye të listës së Serie B

Ledian Memushaj vazhdon të jetë një ndër lojtarët që spikasin te skuadra e Peskarës. Kapiteni i “delfinëve” është ndër ata mesfushon që zotëron një sy të mprehtë për të gjetur hapësira në mbrojtjet e kundërshtarëve. Të gjithë e mbajmë…

Darmian: Pres një ftesë nga Mançini, Italia më mungon

Ardhja e Zhoze Murinjos në krye të stolit të Mançester Junajtid ka sjellë jo pak probleme për mbrojtësin italian Mateo Darmian. Tekniku portugez preferon Antonio Valencian dhe Eshli Jang, ndërsa së fundmi në skenë ka hyrë dhe talenti…

Vërsajlko i pafat, diagnoza e dëmtimit frikëson Spaletin

Ndeshjet e kombëtareve kanë sjellë jo pak lajme të këqija për  një numër të lartë ekipesh nëpër Europë. Trajneri i fundit që ka marrë një lajm të keq është Luçiano Spaleti, i cili do i duhet të bëjë disa kohë pa mbrojtësin e krahut të…

Penallti për një fjalë goje, ndodh në Itali

Penalltia më e çuditshme në botë është dhënë fundjavën që kaloi në kategorinë e shtatë italiane. Episodi i rrallë ndodhi në ndeshjen midis skuadrave të Baçigalupos dhe Barrakudës. Gjyqtari i takimit, Salvatore Sanxhovani u bë protagonisti i…

Dështoi te Italia, dorëhiqet edhe nga klubi i Serisë A

Rikthimi në aktivitet, pas dështimit në krye të Italisë, duke mos u kualifikuar në Botërorin 2018, zgjati fare pak. Xhanpiero Ventura u largua nga posti i trajnerit të Kievos. Njoftimi u dha nga klubi veronez, menjëherë pas barazimit…

Statistikat e bëjnë Suson më të mirin, Kaldara i pafat

Suso është njeriu i momentit te Milani. Mëngjarashi spanjoll regjistroi një gol dhe një asist në fitoren 3 – 2 të Milanit ndaj Sampdorias. Paraqitjet e mira të 24-vjeçarit mbështeten dhe nga analiza statistikore e sajti të njohur…

VIDEO / Italia feston në limite, Mançini gjen fitoren e parë

Italia ka arritur të mundë Poloninë në transfertë. Goli i vetëm i takimit erdhi nga këmbët e një mbrojtësi. Ishte  Kristiano Biragi, i cili shtyu topin drejt portës së polakëve në minutën e 92-të dhe siguroi trepikëshin e parë për Mançinin.…

Guardiola: E ardhmja ime në Itali? Përse jo…

Pep Guardiola ka qenë një ndër të ftuarit special në një event në Trento, ku pjesëmarrës ishin figura të shquara të trajningut si Karlo Ançeloti dhe Arrigo Saki. Spanjolli iu përgjigj një mori pyetjesh, ku ndër to dhe një mbi një…

Xhenoa ndërron “timonier”, rikthehet i përhershmi Juric

Klubi i Xhenoas ka konfirmuar shkarkimin e trajnerit Davide Balardini dhe zëvendësimin e tij me ish-trajnerin Ivan Juriç, i cili emërohet në këtë detyrë për të tretën herë. Shkarkimi i teknikut italian ka qenë i papritur, pasi Xhenoa ka…

Brazili “harron” Alanin, Mançini mendon ta marrë tek Italia

Brazili pak ditë më parë publikoi listën për miqësoret që kombëtarja e Tites do të luajë këtë muaj. Në listën për këto sfida ra në sy përsëri mospërfshirja e një emri në veçanti. Bëhet fjalë për mesfushorin e Napolit, Alan. Braziliani po…

Zgjidhet problematika, Serie B nuk ndryshon formulë

Federata italiane e futbollit ka konfirmuar se nuk do të ketë ndryshime të formulës së kampionatit të Serie B për këtë edicion. Divizioni i dytë më i lartë në piramidën e futbollit italian enjte deri në fund të këtij sezoni me 19 skuadra.…

Monza kërkon Kaka? Vjen përgjigja e rivalëve të Pordenones

Monza dhe Pordenone kryesojnë grupin B të kategorisë së tretë italiane me nga 9 pikë të plota. Përveç garës së Formula 1, Monza po njihet dhe për faktin që është blerë nga Silvio Berluskoni me Adriano Galianin si administrator i deleguar i…

Kaos në Itali, gjykata pezullon Serie B

Vazhdon kaosi në Serie B. Divizioni i dytë i futbollit italian është pezulluar përkohësisht. Vendimi është marrë nga gjykata rajonale e Lacios. Kjo pauzë e kampionatit vjen si pasojë e ndryshimit të numrit të skuadrave nga 19 në 22, pas…