Browsing Tag

Hamilton

Hamilton jashtëtokësor, Ferrari është në “gjumë”

Kampionati botëror i Formula 1 ka një dominues dhe ai quhet Luis Hamilton. Anglezi dëshmon vit pas viti e garë pas gare se është një nga më të mirët e historisë së këtij sporti, me gjermanët e Mercedes, që i kanë vënë në dispozicion një…

Hamilton i paprekshëm në Francë, vjen fitorja e gjashtë

Dominimi i Luis Hemilton dhe Mercedes në Formula Uno ka vazhduar edhe në pistën e Francës. Piloti anglez nuk e ka diskutuar për asnjë moment fitoren, duke bërë një ndër garat më të mira në karrierë. Hemilton mbajti një diferencë prej…

Formula 1: Mercedes pa rivalë, Hamilton merr stafetën

Edhe në Spanjë histori e njëjtë: Mercedes triumfon sërish me 2 pilotët e saj, 5 dopieta në po aq gara të Botërorit të Formulës 1, por këtë radhë fitues ka qenë Ljuis Hamilton, ndërsa Ferrari nuk kap as podiumin. Kampioni britanik e nisi…

Bottas i pakapshëm në prova, Hamilton dhe Vettel në ndjekje

Valtteri Bottas ishte i pandalshëm në provat zyrtare në Spanjë. Piloti finlandez regjistroi kohën më të shpejtë në të tre provat e ditës së sotme, duke siguruar “pole position” për garën e ditës së nesërme. Bottas la në vend të dytë…

Dominim gjerman, Botas më i shpejti edhe në Azerbajxhan

Më në fund pas mbi dy orësh është vendosur linja e nisjes së garës së nesërme të Formula 1 në Baku të Azerbajxhanit. Mercedesi vazhdon që ditë pas dite të na bindë se edhe këtë vit të vendosë hegjemoninë e saj. Të dyja vendet e para janë…

Hemilton triumfon në Bahrein, Lekler dhe Ferrari të pafat

Çmimi i Bahreinit përfundoi me një fitore dramatike të Luis Hemilton. Pjesa më e madhe e garës u dominua nga piloti i Ferrarit Sharl Lekler, por një avari në sistemin turbo i erdhi në ndihmë Hemilton, i cili i mori kryesimin 10 xhiro para…

Testet në Barcelonë: Dominon Ferrari, Mercedes “enigmatik”

Jemi në javën e dytë të testeve në Barcelonë, ku skuderitë e Formula 1 po bëjnë testet e fundit para nisjes së sezonit më 17 mars në Australi. Kanë zbritur të gjitha makinat në pistë, ku Ferrari me të dy pilotët e saj ka realizuar numrin më…

Hamilton mbret në pistë, i çmendur me pushime

Në mars nis Botërori i Formula 1, por Ljuis Hamilton nuk bën pushime normale, me plazh e festa VIP. Kampioni i botës, një ndër më të mëdhenjtë në historinë e Formula 1, është protagonist edhe jashtë piste, sepse pushimet e tij nuk janë…

Merr fund gjithçka, Hemilton fiton titullin e pestë kampion

Luis Hemilton është kurorëzuar si kampioni i Formula 1 për vitin 2018. Anglezi u rendit i katërti në garën e fundit të këtij viti atë të Meksikës. Ky është titulli i pestë kampion për Hemilton, arritje kjo që e ndan vetëm me argjentinasin…

Hamilton në “Pole Position”, sa shumë gabime te Ferrari

Luis Hamilton ka siguruar vendin e parë në prova zyrtarë në pistën e Suzukës në Japoni. Piloti anglez regjistroi kohën më të shpejtë në xhiron e fundi, ku ndali kronometrin në 1 minuta 27 sekonda 760 të qindtat. Në vend të dytë dhe të tretë…

Triumf pa turp, Hamilton i pari me urdhër

Ljuis Hamilon me Mercedesin e tij ka triumfuar në Çmimin e Madh të Soçit në Rusi, duke arritur fitoren e 70-të në karrierë dhe duke qenë tashmë i sigurt për titullin kampion për pilotë në Formula 1. Mund të quhet fitorja me më pak nder…

Soçi, “pole” është pronë e Mercedes

Asnjë surprizë, asnjë rivalitet, Mercedesi është tepër i fortë për Ferrarin dhe rivalët e tjerë. Provat zyrtare të Çmimit të madh të Soçit në Rusi, që do të zhvillohet të dielën prej orës 13.10, kanë konfirmuar epërsinë e dyshes…

Mjafton pak shi, Mercedesi “mbyt” Ferrarin

Ljuis Hamilton do ta nisë nga vendi i parë garën e nesërme në Hungaroring, pasi ka qenë perfekt në provat e lira sot, duke fituar Pole-position. Në fakt, ishte Ferrari favorit, për shkak se makinat e kuqe janë shumë të shpejta në pistë…

Hungaria ringjall Ferrarin, Fetel kthehet perfekt

Në pistën e preferuar, atë të Hungarisë, Fderrari është kthyer fuqishëm. Sebastian Fetel ka garuar në në ditët e tij të arta dhe ka fituar Çmimin e Madh hungarez dhe duke shkuar i qetë me pushime. Triumf total, duke nisur që nga…

Hamilton nuk gabon në Angli, niset i pari

U zhvilluan dje provat zyrtare të Çmimit të Madh të Britanisë së Madhe dhe ka dominuar totalisht Ljuis Hamilton, i cili ka regjistruar pole-position numër 6 në këtë sezon dhe të 67-tin në karrierë (një më pak se rekordmbajtësi Mikael…

Formula 1/ Hamilton kthehet fuqishëm në Montreal

Ljuis Hamilton, piloti britanik i Mercedesit, dominon Çmimin e Madh të Kanadasë dhe i afrohet kryesuesit të renditjes së përgjithshme të Kampionatit Botëror, Vetel, që e ka mbyllur qenë i katërti. Anglezi, që merr suksesin e tij të gjashtë…

Hamilton nuk fal më, barazim me Fetel

Nëse në garën e parë sezonale strategjia e Ferrarit triumfoi, sot klasi i Ljuis Hamiltonit dhe epërsia e Mercedesit nuk i lanë asnjë shpresë Sebastian Fetelit, që nuk pati as fatin me vete, sepse Safety Car u fut dy herë në pistë, duke ia…

Hamilton spektakolar, “pole” me rekord në Kinë

Janë zhvilluar provat zyrtare të Çmimit të Madh të Kinës dhe ashtu si në garën hapëse të sezonit, ka shkëlqyer sërish Ljuis Hamilton. Britaniku me Mercedes do të niset nga vendi i parë, duke siguruar "pole position" numër 63, vetëm dy më…

Nis Formula 1, Hamilton sërish “pole”

Ljuis Hamilton, gjithmonë ai: Formula 1 është vënë në lëvizje dhe piloti britanik ka rrëmbyer “pole-position” e parë të sezonit të ri, i 62-ti në karrierë, duke qenë i treti në absolut në të gjitha kohërat. Mercedes perfekt, britaniku e…

Hamilton paralajmëron pasardhësin e Rosbergut

Niko Rosberg është tërhequr nga Formula 1, pas një sezoni madhështor, ku u shpall kampion në fund të një dueli të egër me shokun e skuadrës te Mercedesi, Ljuis Hamilton. Ky i fundit pret të mësojë se kush do të jetë shoku i ri i skuadrës…