Browsing Tag

Gjermania

Lëv i shkel syrin Realit: Po mbaron koha ime me Gjermaninë!

Hoakim Lëv drejton Gjermaninë që nga viti 2006, kombëtare të cilën e dërgoi në majën e botës në vitin 2014. 58-vjeçari përfundoi në ciklonin e kritikave pas eliminimit të Gjermanisë në fazën e grupeve në Botërorin e Rusisë, për faktin e

Lëv vendos piketat, Gjermania nis nga Nojer

Trajneri i kombëtares gjermane Joakim Lëv ështëi vendosur t’i japë besim të plotë Manuel Nojerit për të ardhmen. 58-vjeçari ka shpjeguar për televizionin ZDF se portieri mbetet numri 1 për momentin. Në Gjermani është hapur prej kohësh

Viti i mallkuar, Gjermania e Lëvit thyen rekordin 33-vjeçar

Viti 2018 nuk është se do të mbahet mend për mirë në kampin e Gjermanisë. Përkundrazi, tifozët e kombëtares duan ta harrojnë sa më shpejt. Ekipi i Hoakim Lëv dështoi në mënyrë të papritur në Botërorin e Rusisë, duke u eliminuar në fazën e…

VIDEO | Surpriza e Gjermanisë, stërvitje me… fëmijë!

Gjermania luan sonte prej orës 20:45 një miqësore kundër Rusisë, ndërkohë që një ditë më parë futbollistët e kombëtares kanë surprizuar një grup fëmijësh që po stërviteshin në kampin e tyre stërvitor. Atmosferë pozitive për të vegjlit,…

Mateus shfaqet ndryshe: Lëv dhe Gjermania më bindën!

Gjermania pësoi një disfatë të hidhur mbrëmjen e kaluar ndaj Francës, teksa e pa veten t’i përmbysej avantazhi i pjesës së parë, pas penalltisë së shndërruar në gol nga Toni Kros. Një lojë e mirë e gjermanëve, sidomos në pjesën e parë, ku…

Statistika e çuditshme, Gjermania si San Marino

Liga e Kombeve është kompeticionin më i ri në Europë dhe deri më tani ka rezultuar mjaft pozitiv, pasi kemi parë ndeshje të ekuilibruara që kanë dhuruar rezultate surprizë. Normalisht vëmendja më e madhe është tek Liga A, ku janë…

Talenti i Bajernit fut në “sherr” Gjermaninë me Brazilin

Një “luftë” e madhe po zhvillohet në distancë midis federatës së Brazilit dhe Gjermanisë. Shkaku i konfliktit është talenti 17-vjeçar Oliver Batista-Mejer, i cili konsiderohet si një prej të rinjve më premtues të futbollit gjerman.…

Boateng në qendër të vëmendjes, largohet nga Kombëtarja

Zherom Boateng nuk është në një moment të mirë, diçka çka u dëshmua dhe në ndeshjen e fundit me Holandës. Mbrojtësi i Bajernit të Mynihut është kritikuar jo pak për paraqitjen e tij. Gjithsesi, në sfidën me “tulipanët” jo gjithçka ka shkuar…

Lëv kundër Klopit, Nations League “molla e sherrit”

Jurgen Klop kritikoi Nations League si “kompeticioni më i pakuptimtë në botë". Trajneri i Liverpulit theksoi se “duhet të fillojmë të mendojmë më shumë për lojtarët”, ndërsa replika ka ardhur nga Hoakim Lëv. Trajneri i kombëtares gjermane…

Boateng: Të vjen keq për mënyrën si iku Ozili!

Çështja Mesut Ozil në kombëtaren gjermane ende vazhdon të shkaktojë polemika. Pas “pensionimit” para kohe nga "Pancerat", ishin Toni Kros, Tomas Myler dhe Manuel Nojer, të cilët folën në lidhje me këtë çështje. Ranë në sy fjalët e Nojer, i…

Gjermania gjen fitoren, por jo lojën

Pas barazimit kundër Francës në Nations League, Gjermania ka arritur fitoren e parë që pas Kupës së Botës, duke mposhtur 2-1 Perunë në një miqësore të luajtur në Sinshajm. Fitorja erdhi, por me fat në fundin e takimit, sepse Shulc në…

Hoakim Lëv: Ja çfarë nuk ia fal dot Ozilit!

Fakti që Mesut Ozil nuk e lajmëroi Hoakim Lëv për vendimin e marrë për t’u tërhequr nga kombëtarja gjermane, i ka lënë një shije të hidhur trajnerit të Gjermanisë. 29-vjeçari i Arsenalit vendosi të tërhiqej nga kombëtarja, duke akuzuar…

Lëv: Ozil më ka zhgënjyer, ia mbylli dyert vetes

Hoakim Lëv ka folur mbi mundësinë e një rikthimi të Mesut Ozil në kombëtaren gjermane. Ai u tërhoq nga përfaqësuesja dhe hodhi akuza për racizëm dhe mos respektim të tij, për shkak të origjinës turke. Trajneri i Gjermanisë ka folur për këtë…

Hoakim Lëv: Nënvlerësuam çështjen e Ozil, por ai e teproi

Mbasi ka shpallur listën e lojtarëve të grumbulluar për miqësoret me Francën dhe Perunë, Hoakim Lëv është ndalur te mesfushori Mesut Ozil, i cili vendosi të tërhiqej nga kombëtarja gjermane mbas kritikave të shumta. “Mesut nuk më ka…

Deshamp merr leksione nga Gjermania e 2014-ës

Franca e tanishme ka një ngjashmëri të pazakontë me Gjermaninë kampionë të katër viteve më parë. Tekniku francez Didier Deshamp ka përdorur gjatë të gjithë turneut katër qendërmbrojtës në katërshen e mbrojtjes. Ashtu si Joakim Lëv…

Lahm kritikon Lëvin: Ndrysho, përndryshe…

Ish kapiteni i kombëtares gjermane është rikthyer të flasë për dështimin e kombëtares gjermane në Botërorin “Rusi 2018”. Lahm i bën thirrje teknikut të kombëtares gjermane për ndryshim. "Të rinjtë tashmë rriten 100% në qendrat e…