Browsing Tag

FSHF

Injoranca e Disiplinës nuk njeh kufij, dënimet e radhës

Komisioni i Disiplinës “ndez” kur ia ka qejfi dhe përgjithësisht i pëlqen të mbyllë stadiume në kategoritë inferiore. Kur vjen puna te Superiorja, ndonjëherë edhe harron të mblidhet. Ndodhi një javë më parë dhe tashmë merr pushimet për t’u…

Licencimi i Tiranës, Refik Halili bën paralajmërimin e madh

Refik Halili shpreson shumë që si ky sezon Tirana të mos ketë më. Presidenti i bardhebluve, pas ndeshjes së fituar me Flamurtarin, është ndalur të flasë në lidhje me sezonin aktual dhe sigurisht nuk ndihet mirë që skuadra kryeqytetase…

Fushatë inspektimesh, stadiumet problemi i madh tek inferioret

Ende pa u “tharrë” djersa e sezonit që sapo u mbyll, FSHF-ja nuk ka pritur më shumë dhe menjëherë ka nisur inspektimet e stadiumeve të futbollit në vendin tonë. Të enjten u ndal ky “udhëtim” në stadiume, për shkak të zhvillimit të ndeshjeve…

Sistemi VAR në Superiore, Sokol Jareci zbulon planin

Kudo në botë arbitrimi ka qenë shpesh në shënjestër, madje edhe tani që në shumë kampionate po aplikohet sistemi VAR. Polemikat kanë qenë të shumta në Itali dhe Gjermani, ndërkohë që edhe Shqipëria po tenton të futet në hartën e atyre…

Vendi i lënë bosh nga Kamza, FSHF vendos përfundimisht

Përjashtimi i Kamzës nga Superiorja, madje rrëzimi në Kategorinë e Dytë, solli një rast të paprecedentë në futbollin shqiptar. Vendi bosh i lënë në Kategorinë e Parë nuk ishte i përcaktuar në rregullore se nga kush zihej. FSHF së fundmi…

Kaos me finalen e Kupës dhe Superioren, shumë prapaskena!

Bojkoti i arbitrave pas dhunimit të Eldorian Hamitit në ndeshjen Kamza-Laçi bëri që të kishte ndryshime të kalendarit të Superiores dhe të Kupës së Shqipërisë. Shtyrje ndeshjes dhe për trofeun e dytë më të rëndësishëm në vend u vendos të…

Arbitra të huaj në Superiore, e zbulon FSHF

FSHF prej kohësh ka marrë një marrëveshje bashkëpunimi me homologët e tyre në Maltë dhe Luksemburg për shkëmbimin e arbitrave. Këtë sezon, për herë të parë në Superiore do të gjykojë një treshe nga Luksemburgu. Vetë FSHF e ka zbuluar diçka…

Ndryshime në Superiore, ja kur do të luhet java e 32-të

Java e 32-të në Superiore ishte planifikuar që të luhej ditën e shtunë, me dy ndeshje ne orën 16:00 dhe dy ndeshjet tjera në orën 19:00. Por FSHF ka njoftuar se të katërta ndeshjet e javës së 32-të do të luhen në orën 15:00. Tirana pret…

Reforma në sport, ja çfarë synon drafti i FSHF-së

Është zhvilluar takimi i parë mes drejtuesve të klubeve dhe Federatës Shqiptare të Futbollit sa i takon Reformës në Sport. Në këtë takim, është paraqitur drafti i FSHF-së me ndryshimet në ligj dhe me rregullat e reja. Drafti i propozuar…

Kombëtaret rajonale, FSHF zbardh kalendarin e turneut kuqezi

FSHF dhe konkretisht Drejtoria e Ekipeve Kombëtare prej kohësh kanë ngritur kombëtaret rajonale në qarqet më të mëdha në vend dhe kjo mënyrë pune krijon mundësinë për të evidentuar sa më shumë lojtarë të rinj. Kështu, nga e hëna do të nisë…

Marrëveshja me Edi Rejën, italianët zbulojnë një detaj

Edi Reja është ai që pritet të zyrtarizohet si trajneri i ri i kombëtares shqiptare. Nga FSHF ende nuk ka ardhur një komunikim, por gjithçka duket e mbyllur. Ka mbetur firma dhe diskutimi në lidhje me kohëzgjatjen e kontratës. Sky Sport…

Dhuna, trukimet dhe stadiumet: Duka flet qartë

Asambleja e Përgjithshme 2019 po kryen punimet ditën e sotme dhe të pranishëm janë anëtarë të Federatës Shqiptare të Futbollit, si dhe presidenti Armando Duka. Pikërisht ky i fundit mori fjalën, ku foli për dhunën, trukimet dhe stadiumet.…

Asambleja e Përgjithshme, refuzojnë 7 anëtarë

Asambleja e Përgjithshme 2019 po kryen punimet ditën e sotme dhe të pranishëm janë anëtarë të Federatës Shqiptare të Futbollit. Ismet Saliu, ka folur përpara të pranishmëve dhe ka treguar se në asamble marrin pjesë 55 anëtarë të FSHF. Ai…

Championsi zhvendos Superioren, orare të reja për mesjavën

Të mërkurën nis faza e katërt e Kategorisë Superiore dhe tashmë janë përcaktuar oraret e sfidave të programuara sipas kalendarit. Nuk do të ketë takime në 15:45, apo 18:45. Tanimë do të luhet 15 minuta më herët dhe e gjitha kjo për shkak se…

Poshtërsia me biletat, po FSHF pse nuk imiton UEFA-n?

Në Shqipëri, për makutëri apo për të mbajtur larg tifozët kundërshtarë, aplikohet shpesh moda e çmimeve të çmendura për bileta, herë për tifozët kundërshtarë e herë për gjithë stadiumin. Edhe këtë javë Kukësi ka vendosur të bëjë të njëjtën…

Miliona për FSHF-në, firmos për 6 vite me Vodafone

Vodafone Albania zyrtarisht është sponsor zyrtar i Shqipërisë. Sot është nënshkruar kontrata mes kompanisë telefonike dhe Federatës Shqiptare të Futbollit dhe do të jetë e vlefshme për tre sezone, pra për 6 vite. Përfitimet e FSHF-së do të…

Shtyhen Kupa dhe kampionati, njoftimi i fundit i Federatës

Një javë ndërprerje e kampionatit ka bërë që në Sektorin e Garave të mendojnë për modifikimin e kalendarit. Së fundmi ka ardhur edhe njoftimi nga Federata Shqiptare e Futbollit dhe është vendosur që të shtyhet përfundimi i kampionatit më 29…

Sa shumë dritëhije, FSHF zbulon kërkesën për Policinë

Nesër pritet që të rikthehet gara, edhe pse ende FSHF nuk ka dalë me një njoftim zyrtar. Kukësi, Teuta, Partizani dhe Luftëtari janë gati të zbresin në fushë, por prania e Policisë së Shtetit në stadiume nuk është konfirmuar ende. FSHF e…