Browsing Tag

Fifa

Në Angli janë të sigurt, VAR-i në Champions që këtë sezon!

Edhe pse nuk është akoma zyrtare, teknologjia VAR do të aplikohet në Kupat e Europës në sezonin 2019-2020. Një gjë e tillë do të bëhet në mënyrë graduale, në fillim VAR-i do të jetë pjesë e finales së Superkupës së Europës dhe në ndeshjet e…

DOKUMENTI | Borxhi ndaj Levit, Flamurtari zbardh të vërtetën

Flamurtari ka reaguar pas lajmeve të publikuara në lidhje me një gjyq të humbur me Stanislav Levin. Sipas asaj që u raportua në media, çeku ka fituar çështjen me vlonjatët në FIFA dhe tashmë duhet shlyer borxhi që shkon deri në 100 milionë…

Van Basten i jep fund, holandezi braktis detyrën në FIFA

Marko Van Basten i ka dhënë fund një eksperience 2-vjeçare si kreu i sektorit të zhvillimit teknik në FIFA. Holandezi është dorëhequr për t’iu përkushtuar më shumë jetës me familjen në Amsterdam. Van Basten ishte personi përgjegjës për…

Salah jashtë formacionit të vitit, Lovren ironizon FIFA-n

Dejan Lovren njihet për karakterin e tij të ashpër që tregon në fushën e lojës, por edhe jashtë fushe gjithmonë është aktiv si në rrjete sociale ashtu dhe në media. Së fundmi, konkretisht ditën e sotme kroati ka postuar një foto me…

Çudia | De Gea apo Kurtua u shpall më i miri?

Në mbrëmjen Gala të zhvilluar në Londër, organizatorët ishin kujdesur që gjithçka të shkonte “vaj” sa i përket spektaklit, por një tjetër element tërhoqi vëmendjen në ndarjen e çmimeve për lojtarët, trajnerët dhe tifozët e vitit.…

DIREKT | Formacioni i vitit, mungon sulmuesi i Francës

Sot në Londër, në “Royal Festival Hall” FIFA ka organizuar mbrëmjen gala ku do të ndajë disa çmime. Organi më i lartë i futbollit si çdo edicion tjetër do të bëjë ndarjen e çmimeve, duke nisur që nga lojtari më i mirë i viti  deri tek goli…

FIFA krijon algoritmin që përcakton çmimet e lojtarëve!

FIFA ka përgatitur reformën për të kontrolluar fluksin e merkatos, vlerësimin shkencor të çmimit të futbollistëve, kufizimin e huazimeve dhe komisionet e transferimeve. Por, jo vetëm kaq. Hapi i radhës është përdorimi i një algoritmi siç…

Kaos në futbollin uruguaian, FIFA shkrin federatën

Futbolli në Uruguai po kalon një moment krejt të pazakontë. Dorëheqja  a papritur e presidentit Uilmar Valdez bëri që institucioni të bie në kaos dhe tani është radha e FIFA-s për ta kthyer situatën në normalitet. Një komision i posaçëm…

FIFA i mbyt në gjoba kombëtaret, arsyet janë “qesharake”

Botërori “Rusi 2018” është shoqëruar me gjoba të shumta nga institucioni qeverisës i futbollit ndërkombëtar. Përgjatë të gjithë turneut, FIFA ka grumbulluar 750000 euro të ardhura nga gjobat e vendosura lojtarëve dhe përfaqësuesve të…

Renditja e FIFA-s, Shqipëria e Kosova vijojnë rënien

Në një muaj në renditjen e FIFA-s kemi humbur 3 vende, duke zbritur në vendin e 66-të. Edhe pse fituam ndaj Lihtenshtejnit dhe barazuam në Maqedoni, duke marrë 4 pikë të çmuara, sërish kemi pësuar rënie, pasi ecuria e vitit 2017 mbetet…

Gjermania rikthehet në fron pas 2 vitesh pritjeje

Gjermania ka kurorëzuar një javë fantastike në arenën ndërkombëtare, duke u kthyer në majën e renditjes së FIFA-s për herë të parë prej dy vitesh. Pas fitores ndaj Kilit në finalen e Kupës së Konfederatave, Gjermania ka parakaluar…

Kukësi e bën “sefte”, urimi i parë nga FIFA

Si zakonisht, në fund të sezonit FIFA uron kampionët e çdo vendi me një telegram të shkurtër. Këto vitet e fundit pronë të vetën këtë telegram urimi e kishte bërë Skënderbeu, por tani e ka radhën Kukësi të marrë urimin e parë në…

Botërori 2026, Europës i shtohen 3 bileta

FIFA ka publikuar planin për Botërorin 2026, ku do të marrin pjesë 48 skuadra, një rekord historik. Sipas propozimit të FIFA-s, Europe do të merrte 16 vende direkte (nga 13 aktualisht), Afrika 9 (5 deri tani) Azia 8 (4 deri tani), Amerika…

Renditja e FIFA-s, Shqipëria zbret sërish

Nuk luajmë futboll prej dy muajsh, por renditja e FIFA-s azhornohet çdo fillim muaji dhe kemi humbur sërish terren. Renditja e re mujore e FIFA-s na sheh në rënie konstante, sepse tashmë kemi zbritur në vendin e 55-të, nga i 51-ti i…