Browsing Tag

Federer

Xhokoviç nuk dorëzohet: Dua të thyej rekordin e Federer

Novak Xhokoviç nuk ia doli të dilte triumfues në finalet “ATP”-së, teksa u mund ta tenisti i talentuar gjerman Aleksandër Zverev. Por, serbi nuk është ndër ata që dorëzohet lehtë, madje i ka vënë vetes një objektiv tejet të vështirë:…

Eliminohet Federer, Zverev kalon në finale

Tenisti gjerman Aleksandër Zverev mposhti Roxher Federer në gjysmëfinale e “ATP FINALS” në Londër. 21-vjeçari arriti fitoren në dy sete 7 – 5, 7 – 6 (5) deh siguroi biletën për në finale, ku do të përballet me fituesin e përballjes ndërmjet…

US Open 2018: Surpriza e vitit, eliminohet Federer!

Roxher Federer eliminohet nga US Open! Numri 2 i botës në renditjen botërore ka humbur shansin për të fituar turneun e 21-të të Grand Slam në karrierë, duke konfirmuar se fushat me çimento në Flushing Meadoës i ka alergji, edhe pse ka…

Eliminohet legjenda Federer, çfarë spektakli

Çerekfinalet e turneut të “Wimbledon” kanë surprizuar me eliminimin e legjendës së tenisit Roxher Federer, i cili u mposht nga afrikano-jugori Kevin Anderson me rezultatin . 6-2, 7-6, 5-7, 4-6, 11-13. Një përmbysje e pabesueshme për numrin…

Më i madhi i gjithë kohërave, Federer triumfon sërish

Roxher Federer është më i madhi i gjithë kohërave dhe tashmë tenisi ka mbretin e vet absolut. Zvicerani është rikthyer më i miri në botë dhe e konfirmoi sot, me një triumf spektakolar në 3 sete, 6-3, 6-1 e 6-4. Deri një vit më parë dukej…

“Mbreti” Federer kërkon “kurorën e tetë”

Ndërmjet Roxher Federerit dhe titullit të tetë në Uimbëlldon është në mes vetëm Marin Çiliç. Kampioni zviceran ka arritur finalen e tij të 11-të në “Championships”, duke mundur brenda tre seteve, në 2 orë e 18 minuta, çekun Tomas Berdih.…

Federer bën histori, fitore legjendare në Australian Open

Nëse ndokush kishte dyshime, tani mund ta themi pa frikë që Roxher Federer është më i madhi i gjithë kohërave në tenis. Zvicerani fitoi sot finalen e Australian Open, duke mposhtur 3-2 me sete (6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-4) Rafael Nadalin.…

Nadal ia del, siguron finalen magjike ndaj Federerit

Ashtu si pritej dhe si shpresonin gjithë tifozët e tenisit, do të jetë Rafael Nadal kundërshtari i Roxher Federerit në finalen e madhe të Australian Open. Pas një maratone të zgjatur thuajse 5 orë, spanjolli mposhti në 3 sete (6-3, 5-7,…

Federer magjik, kthehet në finale

Dukej i mbaruar, por Roxher Federer po tregon se me klasin dhe eksperiencën që ka, mund të mposhtë këdo. Sot ylli i tenisit botëror mposhti Stan Vavrinkan 3-2, duke u kualifikuar për në finalen e Australian Open. Një ndeshje epike, me…