Browsing Tag

Europa League

Milani dhe përjashtimi nga Europa: Paguam borxhet e vjetra

Milani dhe UEFA kanë rënë dakord që kuqezinjtë të përjashtohen nga kupat e Europës këtë sezon, ndërkohë që kuqezinjtë kanë kërkuar t’u jepet afat deri në vitin 2022 që të rregullojnë bilancet sipas rregullave të FFP. Dënimi i dhënë është…

Zyrtare, Milani përjashtohet nga kupat e Europës

UEFA nuk fal dhe Milani nuk do të marrë pjesë në kupat e Europës sezonin e ardhshëm. Kuqezinjtë, të renditur në vendin e pestë në Serie A, kishin fituar të drejtën të luanin në fazën e grupeve në Europa League. Gjithsesi kjo nuk do të…

Europa League: Teuta e Kukësi, zero shanse në turin e dytë

Teuta e Kukësi mësuan kundërshtarët për turin e parë në Europa League dhe konkretisht do të përballen me Venstpils dhe Debrecen. Turi i dytë do të jetë shumë më i vështirë për ta, pasi shorti mund t’u rezervojë ekipe si Roma, Osijek dhe…

Ventspils, Teuta ka përballë një rival të mbushur me trofe

Teuta do të ndeshet me skuadrën e Ventspils në ndeshjet kualifikuese të raundit të parë në Europa League. Shorti nuk ishte aspak i favorshëm për ekipin durrsak, që përballë kanë një ekip shumë të sukseshëm. Ventspils nuk ka ndonjë histori…

Hapoel Ber Sheva, kundërshtari i Laçit që befasoi Europën

VERONIK ISTREFAJ Hapoel Ber Sheva do të jetë skuadra kundërshtare e Laçit për ndeshjen kualifikuese të Europa League. Fillimisht, ekipi izraelit do të udhëtojë drejt Shqipërisë për t’u ndeshur me kurbinasit, më pas do të vendoset…

Zotëria i finaleve, dy rekorde historike nga… Pedro

Pedro Rodriges, ndryshe njeriu i finaleve. Pedrito është një njeri me emocione të akullta në momentet deçizive. E ka treguar këtë me Barcelonën dhe e tregoi mbrëmë me Çelsin. Spanjolli shënoi golin e dytë dhe të qetësisë për londinezët, që…

Sarri: Frikë për Kante, Zhiru do e marr në konsideratë

Ngolo Kante ka një problem në gju dhe është në dyshim të madh për prezencën e tij në finalen e Europa League nesër në Baku. Mesfushori është një nga lojtarët më të mirë të bluve të Londrës dhe mungesa e tij do të peshonte shumë. Trajneri…

VIDEO: Higuain përplaset me David Luiz, reagim epik i Sarrit

Çelsi dhe Arsenali do të diskutojnë finalen e Europa League dhe nesër, të dy ekipet londineze do të kenë mundësinë të fitojnë një trofe të rëndësishëm këtë sezon. Skuadra e Arsenalit vjen në këtë takim pa Mikitarian, i cili ka qëndruar në…

“Iki që tani”, Sarri bën deklaratën e bujshme

Mauricio Sarri përflitet prej kohësh mbi një largim nga Çelsi. Kohët e fundit kanë egzistuar dy skenarë mbi largimin e mundshëm të tij. Njëri është se Sarri dëshiron të largohet me dëshirën e tij për t’u rikthyer në atdhe, ku e pret…

Vendimi për Mkitarjan, reagon vetë ylli i Arsenalit

Henrik Mkitarjan nuk do të jetë në takimin final të Europa League mes Arsenalit dhe Çelsit. Ky takim do të luhet në Baku të Azerbajxhanit dhe për shkak të problemeve mes Azerbajxhanit dhe Armenisë, mesfushori i Arsenalit nuk është lejuar…

Finalja e madhe po afron, Emeri shumë pranë suksesit historik

Unai Emeri është vetëm në vitin e tij të parë te Arsenali dhe ka mundësi që ta nisë me një trofe madhor. Topçinjtë pas më pak se dy javësh do të diskutojnë finalen e Europa League ndaj rivalëve të qytetin, Celsit. Trajneri 47-vjeçar ka…

Politika në mes, Arsenali në finale pa fantazistin

Finalja e Europa League do të zhvillohet për herë të parë në Baku të Azerbaixhanit. Vendndodhja  e eventit të shumëpritur nuk ishte idealja për skuadrën e Arsenalit, që ka në gjirin e saj futbollistin armen Henrik Mkihtarjan. Situata e…

DIREKT: Spektakël në Spanjë, surprizë në Londër (VIDEO)

Valencia-Arsenal dhe Çelsi-Frankfurt janë dy gjysmëfinalet e Europa League dhe sot luhen aktet e fundit. Arsenali udhëton në Spanjë, ku do t’i duhet të mbrojë avantazhin 3-1 të arritur në Londër. Përballë Valencias, parashikohet një sfidë e…

Obamejang: Jemi njerëz, në finale shkohet vetëm kështu!

Pierr Emerik-Obamejang shënoi një gol me shumë vlera për Arsenalin, që mposhti Valencian në gjysmëfinalen e parë në Europa League. Londinezët duan ta fitojnë këtë trofe dhe të sigurojnë pjesëmarrjen në Champions. Pas ndeshjes, për BT Sport…

VIDEO: Baraspeshë në Gjermani, në Londër ka spektakël

Sot do të luhen dy gjysmëfinalet e para të “Europa League” dhe në katër ekipet pjesëmarrëse, dy skuadra janë londineze. E pikërish dy klubet angleze, Çelsi dhe Arsenali, janë favoritet për të kaluar në finale dhe për të ngritur trofeun e…

Suksesi europian i klubeve angleze mund të djegë… Juanjtid!

Klubet angleze këtë sezon janë rikthyer me plot kuptimin e fjalës në majën e Europës, teksa si në Champions League, si në Europa League kanë nga dy përfaqësues në fazën gjysmëfinale. Finalet e dy kompeticioneve më të rëndësishëm evropiane…

Tërbohet Sarri: Akoma më thoni që s’jam për Europën?!

Çelsi triumfoi një natë më parë ndaj Slavias së Pragës me shifrat 4-3, duke fituar të drejtën për të kaluar në gjysmëfinale, ku do të përballet me Ajntrahtin e Frankfurtit. Blutë e kishin mposhtur Slavian edhe në ndeshjen e parë me shifrat…

VIDEO: Napoli kapitullon pa luftë, Valencia imiton Arsenalin

Napoli priti në “Sao Paolo” skuadrën e Arsenalit dhe pas disfatës 2-0 në Londër, parashikohej një reagim nga të besuarit e Ançelotit. Por kjo gjë nuk ndodhi, pasi “Topçinjtë” londinezë triumfuan edhe në Napoli, me rezultatin 0-1. Një…

Emeri: Kualifikimi i hapur, në futboll s’ka vend për frikë

Arsenali do të ndeshet nesër në “San Poalo” ndaj Napolit. Të zotët e shtëpisë kanë për detyrë të shlyejnë paraqitjen zhgënjyese të ndeshjes së parë, ku u mundën 2 – 0. Trajneri i “topçinjve” e pranon se një ekip me cilësinë e Napolit është…

Obamejang kërcënon Napolin: Ja si i mposhtim edhe në Itali

Sulmuesi kryesor dhe golashënuesi i Arsenalit, Pierr Emerik-Obamejang, luajti 90 minuta në takimin e parë çerekfinal kundër Napolit, por nuk arriti të gjejë rrugën e rrjetës. Në fjalën e tij pas ndeshjes, bomberi nga Gaboni tha se fitorja…