Browsing Tag

Drita

VIDEO | Drita dështon dhe në Kupë, ka festë në Gjakovë

Feronikeli ishte ekipi i parë që u kualifikua në gjysmëfinalet e Digitalb Kupës së Kosovës, ndërsa ndeshjet e sotme kanë dhuruar surpriza. Vëllaznimi i Gjakovës ka arritur një fitore të madhe, duke eliminuar kampionët në fuqi të Dritës.…

Dinamo e fiksuar pas “ish”-ëve, rikthehet mbrojtësi

Dinamo hapi merkaton e dimrit duke rikthyer një “ish” si sulmuesi Erald Kolgega. Afrimi i dytë i  kryeqytetasve është një tjetër “ish”. Bëhet fjalë për mbrojtësin Ervis Kaja, i cili rikthehet te “nëndetësja” blu pas gjashtë vitesh.…

FOTO | Ish-mbrojtësi i Tiranës prezantohet te Drita

Tashmë është gjithçka zyrtare. Edhe pse u raportuar para pak ditësh se Sedat Berisha ka nënshkruar për Dritën, vetëm sot është bërë zyrtarizimi i tij. Ish-mbrojtësi i Tiranës ndërpreu kontratën me bardheblutë gjatë këtij muaji dhe vendosi…

Bakaj e mbyll me Kosovën, kthehet në Superiore

Pas një sezoni mjaft të mirë, gjatë merkatos së verës Edvan Bakaj la Lirinë e Prizrenit dhe nënshkroi me kampionët e Dritës, aty ku luajti në Kupat e Europës dhe fitoi Superkupën në finalen përballë Prishtinës. Aventura e portierit me…

Ish-portieri i Kamzës gjen ekip, transferohet në Kosovë

Trajneri i skuadrës kosovare Drita, Shpëtim Duro ka hedhur sytë nga Superiorja për të përforcuar skuadrën e tij, që këtë sezon është shumë larg objektivave. Kampionët në fuqi të Kosovës kanë afruar një portier nga kampionati shqiptar i…

U zhgënjye nga Shpëtim Duro, braziliani i thotë gjërat troç

Shpëtim Duro i tha “po” Dritës dhe momentalisht është në krye të kampionëve në fuqi të Kosovës. Gjërat për të dhe ekipin gjilanas nuk është se kanë shkuar mirë, pasi janë jashtë garës për titull. Gjithsesi sezonin mund ta shpëtojnë përmes…

Godet Kamza, huazon nga kampionët një mbrojtës

Skuadra e Kamzës ka bërë afrimin e dytë të merkatos së dimrit. Mbas sulmuesit meksikan David Izazola, lojtari më i ri që do t’i bashkohet skuadrës së Ernest Gjokës është mbrojtësi i majtë Arbër Shala. Mëngjarashi vjen në…

Llapi e lë të lirë, kampionët gati ta transferojnë

Provoi Superioren, por nuk ia doli dot të tregonte vlerat e tij. Flasim për mesfushorin me tipare sulmuese, 24-vjeçarin Shend Kelmendi. Me Skënderbeun luajti në kampionat vetëm në një ndeshje në fund, kurse në Kupë u aktivizua në katër…

“Divorcohet” me Dritën, një sulmues i lirë për Superioren

Drita bëri disa afrime nga Shqipëria në verë dhe njëri prej lojtarëve të afruar ishte sulmuesi anësor Eri Lamçja. Futbollisti nga Elbasani e ka mbyllur me kampionët në fuqi të Kosovës vetëm pas gjashtë muajsh dhe tashmë do të duhet të gjejë…

Drita kampione dhe jashtë fushe, ditë ndryshe me fëmijët

Drita është kampionia në fuqi në Kosovës dhe si e tillë është sjellë edhe ditën e sotme, ku ka dërguar sadopak buzëqeshje te një qendër të kujdesit për fëmijë. Një pjesë e sportistëve kanë kaluar disa momente festive, por kanë ndarë dhe si…

Dy foto, dashuri të ndryshme dhe një pasion!

Drita-Gjilani është një derbi që në Kosovë përjetohet shumë. Por është disi ndryshe nga të tjerët, pasi përgjithësisht nuk ka incidente. 90 minuta rivalitet në tribuna, ku edhe ofendimet nuk mungojnë. Pas ndeshjes mund t;i shohësh edhe krah…

Duro gëzon Josën, Feronikeli “ngec” në Gjilan

Feronikeli nuk ia ka dalë dot të marrë kreun e klasifikimit, pasi në transfertë me Dritën ka barazuar me rezultatin 1-1. Skuadra nga Drenasi shënoi e para ndaj kampionëve në fuqi dhe shkoi në pushim në avantazh 0-1. Autori i golit ishte…

Triumfon Liria, Llapi i fortë për kampionët e Dritës

Te Drita as që duhet ta çojnë nëpër mend titullin. Pas një serie të gjatë fitores, kampionët në fuqi të Kosovës janë mposhtur në takimin e dytë radhazi. Këtë herë skuadra e drejtuar nga Shpëtim Duro u thye në transfertë nga Llapi. Një…

Drita thyen Flamurtarin dhe marshon, Liria nuk di të fitojë

Drita është rrugë të mbarë, teksa ka marrë fitoren e pestë radhazi në kampionat. Skuadra e drejtuar nga Shpëtim Duro arriti të fitonte 0-1 në transfertë me Flamurtarin e Prishtinës dhe mori kështu tre pikë të arta. Gjilanasit tashmë…

Drita e Duros vazhdon ngjitjen, Flamurtarin rigjen fitoren

Kampionët në fuqi të Dritës kanë fituar ndeshjen e katërt radhazi dhe vijojnë të ngjiten në tabelën e klasifikimit. Sot gjilanasit kanë bërë detyrën në transfertë kundër KEK-ut të vendit të fundit, duke fituar 1-2. Ka qenë sulmuesi Betim…

Kosova në këmbë, luhet derbi i Gjilanit

Nga derbi i Tiranës tek ai i Gjilanit. Në Kosovë luhet një përballje e nxehtë sot, pasi Gjilani dhe Drita do të matin forcat në mesditë në një takim shumë interesant. Një derbi që gjithnjë ka prodhuar spektakël, si në fushën e lojës ashtu…

E tentuan Partizani dhe kampionët, tani do kombëtaren kroate

Klubet shqiptare nuk është se nuk shohin për elementë të rinj. Janë disa ata që spikasin në kampionatin e moshave dhe një prej tyre është edhe Lirim Kastrati. Lirim Kastrati ishte shok skuadre me Redon Xhixhën dhe Esat Malën, lojtarë këta…

Festival golash në Prizren, Liria zhyt në krizë kampionët

Spektakël dhe gola në ndeshjen e parë të javës së tretë të Superligës së Kosovës. Liria e Prizrenit ka fituar me rezultatin 3-2 përballë ekipit të Dritës. Kampionët në fuqi kaluan të parët në avantazh me golin e Xhevdet Shabanit në minutën…

Josa fiton duelin me Maganin, Flamurtari surprizon kampionët

Në përballjen midis dy ish-trajnerëve të Superligës Shqiptare në Kosovë, i fituar ka dalë Mirel Josa, i cili arriti të dilte i fituar nga transferta e vështirë ndaj Trepçës, skuadër kjo e drejtuar prej gati një viti nga peqinasi Gugash…

Zyrtare/ Ervis Kaja ndryshon ekip, por mbetet në Kosovë

Ervis Kaja la për herë të parë futbollin shqiptar verën e shkuar, duke firmosur për Lirinë e Prizrenit, ndërsa tani duket se është ambientuar në mënyrë perfekte në Superligën e Kosovës dhe do të vijojë karrierën aty. Jo më tek Liria, që…

Drita-Prishtina, Superkupa “beteja” e parë

Drita, kampione e Kosovës, dhe Prishtina fituese e Digitalb Kupa e Kosovës, përballen sonte prej orës 20:00 për të diskutuar fituesin e Superkupës. Ndeshja do të luhet në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë dhe do të transmetohet në…

Isufi: Drita u penalizua, pati skenar kundër nesh

Drita u mposht nga Dudelanzh me përmbysje dhe gjilanasit sigurisht që nuk ndihen mirë pas humbjes me rezultatin 2-1 në Luksemburg. Gjithsesi shanset për kualifikim janë të mëdha për skuadrën e drejtuar nga Bekim Isufi. Kampionët e…

Prapaskenat e merkatos, u tentuan Rexhinaldo dhe Pejiç

Pero Pejiç është një lojtar që në Superiore ka bërë mirë, duke fituar tituj dhe trofe personal. Kroati, edhe pse në moshë të madhe, ka arritur të tregojë formë sportive të mirë në Shqipëri, ndërkohë që së fundmi është tentuar të rikthehet…