Browsing Tag

Champions League

UEFA zgjedh Njeriun e Ndeshjes, aromë Topi të Artë?

Mohamed Salah, Divok Origi dhe natyrisht Jyrgen Klop janë në qendër të vëmendjes, por Virgil van Dijk ishte Njeriu i Ndeshjes në finalen e Champions League sipas Vëzhguesve Teknikë të UEFA-s: Tomas Shaf, Peter Rudbaek, David Mojes, Raúl…

“Një ëndërr e bërë realitet”, flasin Origi dhe Arnold

Dy lojtarët e Liverpulit, Divok Origi dhe Trent Aleksandër-Arnold folën shkurtimisht pas finales së fituar, pasi festa po i priste. Sulmuesi tha që është shumë i lumtur për golin, por kjo gjë nuk ka aspak rëndësi, ndërsa Arnold, vetëm…

Tronditet Liverpuli, mesfushori humbet zyrtarisht finalen!

Liverpuli dhe Totenhemi do të diskutojnë trofeun e UEFA Champions League mbrëmjen e nesërme, një sfidë që do të luhet në “Wanda Metropolitano”. Në kuadër të takimit, dy trajnerët kanë bërë zyrtare edhe listën e 23 futbollistëve të…

VIDEO: Falëminderit Çelsi, Lioni është në Champions League

Olimpik Lion është kualifikuar në fazën e grupeve të Champions League. Skuadra legjendare franceze po priste me ankth sfidën mes Arsenalit dhe Çelsit, pasi në rast tirumfi të “Topçinjve”, nuk do të kualifikohej për në kompeticionin më të…

“Jam gati”, Totenhemi me një yll më shumë në finale

Totenhemit që nga 9 prilli i është dashur të privohet nga shërbimet e sulmuesit kryesor. Herri Kejn pësoi atë dëmtim në ligamente dhe gjatë gjithë kësa periudhe i është dashur të punojë fort për t’u kthyer në urdhrat e trajnerit Poçetino.…

Interi në dilemë, milionat e komplikojnë çështjen Spaleti

Antonio Konte flitet se është shumë pranë Interit. Trajneri italian është në prag të marrëveshjes për t’u ngjitur në krye të stolit zikaltër, por nuk është aq e lehtë sa duket. Që të vijë Konte duhet larguar Spaleti dhe stafi i tij. Prishja…

Rekordi i Panuçit thyhet, talenti Arnold futet në histori

Trent Aleksander-Arnold, talenti i Liverpulit, do të thyejë një rekord në Champions League. 20-vjeçari do të startojë si titullar finalen e dytë të Champions League në karrierën e tij, duke i thyer rekordin Panuçit. Me fanellën e…

Më në fund paqe, Interi shpëton nga “fshikullimat” e UEFA-s

Gjatë dekadës së fundit, klub i Interit ka qenë një ndër “viktimat” e preferuara të UEFA-s përsa i përket rregullave të “Financial Fair Play”. Nëse për emra si PSG dhe Mançester Siti është hedhur bërë sy qorr, kjo gjë nuk ka ndodhur për…

Kuman në ambientet e “Camp Nou”, Valverde drejt largimit?”

Ernesto Valverde e ka humbur besimin e tifozëve pas asaj përmbysje të Liverpulit në “Anfield”. Përmbysje që i vrau edhe më shumë zemrat e katalanasve, të pashëruara akoma nga “tragjedia” e Romës një vit më parë. Trajneri Valverde shihet si…

Mesi dhe… autogola, Barcelona e varur nga argjentinasi!

Leo Mesi dhe kaq. Kjo ka qenë Barcelona e dy viteve të fundit që nga ikja e Nejmar dhe “shpërbërja” e një prej tresheve më të frikshme të historisë me brazilianin, argjentinasin dhe Suarez. Një Barcelonë, e cila nën drejtimin e Valverdes ka…

Benitez: Liverpuli bëri ndeshje të madhe, por Stambolli…

Rafael Benitez ishte trajneri në krye të Liverpulit në finalen e madhe të Stambollit në vitin 2005, ku të kuqtë e tij përmbysën disavantazhin 3-0 përballë Milanit, për të triumfuar më pas me penallti. Këtë sezon, Liverpuli përmbysi…

VIDEO: Tragjedi holandeze, Moura çon Totenhemin në Madrid!

Një dramë e vërtetë, por është Champions League, çfarë prisnit? Totenhemi është kualifikuar për në finalen e madhe kundër Liverpulit, diçka që nuk mendohej pas fitores së Ajaksit në Londër dhe sidomos pas dy golave avantazh të holandezëve…

Kapelo: Festuan edhe në Madrid, ja ku gaboi Valverde!

Shumë specialistë, ish-futbollistë, trajnerë, gazetarë të shquar vazhdojnë të analizojnë atë “rrëshqitje” të Barcelonës mbrëmë ndaj Liverpulit në “Anfield”. Është radha e Fabio Kapelos për të sqaruar se përse ndodhi ai eliminim dhe kush…

Turpi i futbollit italian, në Champions pa stadium

UEFA i ka dhënë fund praktikës së bërjes së një “syri qorr” ndaj stadiumit të Napolit “San Paolo”. Shtëpia e klubit napolitan ndodhet prej vitesh në një gjendje të mjerueshme dhe ç’është më e keqja bashkia e qytetit dhe presidenti De…