Browsing Tag

Boks

Momente ankthi në boks, operohet në tru boksieri rus

Bota e boksit është e gjitha me sytë nga sportisti rus Maksim Dadashev. 28-vjeçari humbi ndjenjat pak minuta pas duelit të zhvilluar ditën e djeshme ndaj Subriel Matias. Ndeshja u ndal në raundin 11 pasi trajneri i rusit ndaloi duelin për…

Pacquiao vs Thurman, bota e boksit me sytë nga Las Vegas

Legjenda e sportit të boksit Manny Pacquaio rikthehet këtë pas pak orësh në ring për duelin 71-të të karrierës së tij. Boksieri filipinas do ndeshet me kampionin amerikan Keith Thurman, i cili vjen me një rekord të pamposhtur prej 29…

Fury: Dueli im i radhës në nëntor, Miller kandidati favorit

Tyson Fury është rikthyer në ring. E ardhmja e anglezit është në tregun amerikan, ku ka nënshkruar një marrëveshje me vlerë 100 milionë dollarë me gjigantin mediatik “ESPN”. Në një intervistë të zbuluar së fundmi Fury ka zbuluar se data e…

Florian Marku: Ju tregoj pse lashë “MMA”-në për boksin

Florian Marku ka filluar në mënyrë perfekte karrierën e tij në boksin profesionist. Boksieri shqiptar është zhvendosur në Londër ku stërvitet prej 6 muajsh. Pak nga pak 26-vjeçari ka filluar të marrë famë në Angli, kjo falë mbështetjes së…

Bota e boksit në zi, shuhet Pernell Whitaker

Ish-boksieri i njohur amerikan Pernell Whitaker ka ndërruar jetën ditën e djeshme pas një aksidenti automobilistik në Virginia, SHBA. 55-vjeçari ka qenë konsideruar si një ndër boksierët më të mirë të gjitha kohërave për shkak sukseseve të…

Wilder vs Fury tanimë zyrtare, boksieri anglez zbulon datën

Disa javë më parë u bë e ditur që dy boksierët me famë botërore Deontay Wilder dhe Tyson Fury kishin nënshkruar një parakontratë, ku përfshiheshin dy duele midis kampionve të pamposhtur të peshave të rënda. Ditën e sotme ekzistencën e…

Befason Canelo, “triologjia” me Golovkin drejt kolapsit

Saul “Canelo” Alvarez dhe Gennady Golovkin kanë dhuruar 2 ndër duelet më të famshme të viteve të fundit. Në të dyja rastet verdiktin e dhanë gjykatësit. Dueli i parë u mbyll barazim, ndërsa në përsëritjen para një viti fitorja i shkoi…

Ruiz: E di planin e Joshuas, duelin tjetër do jem më agresiv

Mbajtësi i katër brezave kampion bote në peshat e rënda, Andy Ruiz, ka folur për mediet amerikane në lidhje me situatën e negociatave midis tij dhe Anthony Joshua. Dy boksierët priten të ndeshjen sërish në muajin nëntor. “Jemi ende nuk…

Kovalev refuzon ofertën e Canelos, Golovkin qëndron në pritje

Boksieri rus Sergey Kovalev ka refuzuar duelin me meksikanin Saul “Canelo” Alvarez. Lajmi bëhet i ditur nga media amerikane “Sports Illustrated”. Plani i Kovalev është të mbrojë titullin e tij kampion bote në divizionin “light heavyëeight”…

Rikthim në ring? Wladimir Klitschko zbulon planet e së ardhmes

Wladimir Klitschko ishte shumë pranë rikthimit në sportin e boksit pasi kompania mediatike “DAZN” i ofroi një çek me vlerë 50 milionë dollarë për t’u rikthyer në sportin ku së bashku me vëllain  e tij Vitali dominuan për më shumë se një…

Çmenduria e Canelos, kërkon duelin me rusin Kovalev

Boksieri më i njohur i momentit, Saul Canelo Alvarez, po planifikon të ndërmarrë duelin më të rrezikshëm të karrierës së tij. Kampioni i divizionit middleweight (72.5 kg) ka në plan të vihet përballë kampionit të divizionit light…

Marku gati për duelin e katërt, zbulon emrin e kundërshtarit

Florian Marku ka mësuar emrin e kundërshtarit të tij në mbrëmjen e 13 korrikut, ku boksieri shqiptar do ngjitet në ringun e “O2 Arena”, Londër. Anglezi Tommy Broadbent do të vihet përballë 26-vjeçarit nga Lushnja. Broadbent ka një rekord…

Fury rikthehet në tetor, në ring e pret boksieri amerikan

Tyson Fury po bëhet gati për duelin e tij të radhës. Ish-kampioni i botës do të vazhdojë të ndeshjet në SHBA si pasojë e marrëveshjes miliona dollarëshe me gjigantin mediatik “ESPN”. Në një intervistë për medien britanike…

BOKS | Behrami dhe Zeneli ndalen në çerekfinale

Boksierët shqiptarë Krenar Zeneli dhe Patriot Behrami kanë mbyllur rrugëtimin e tyre në “Lojërat Europiane, Minks 2019”. Të dy atletët arritën deri në çerekfinalet e garave respektive. Vlonjati Krenar Zeneli garoi në kategorinë 59 kg, ku…

Ruiz: Joshua më nënvleftësoi, jam fans i Tyson Fury-t

Kampioni i botës Andy Ruiz është rikthyer të flasë për duelin e tij me Anthony Joshua-n dhe të ardhmen e tij. Meksikani konfirmoi se ai dhe Joshua do të ndeshen përsëri brenda këtij viti. NOKAUTI I PARË – “Ai më rrëzoi në raundin e…

Befason Fury: E admiroj Joshua-n, nga 0 preku majat

Boksieri i njohur anglez Tyson Fury nuk gëzon një raport të mirë me bashkëkombësin e tij Anthony Joshua. Rivaliteti mes të dyve ka filluar vite më parë dhe palët kanë shkëmbyer shpesh ngacmime mes njeri-tjetrit. Megjithatë në një…

Fury zbulon të ardhmen: Ja kur ndeshem me Wilder

Tyson Fury-t i mjaftuan dy raunde për të fituar duelin me boksierin gjerman Tom Schwarz. Në daljen për shtyp pak orë pas përballjes, boksieri anglez zbuloi planet për duelet në të ardhmen e afërt. “Dueli i radhës do të jetë më datë 21…

Fury vs Schwarz, gjithçka gati për duelin në Las Vegas

Tyson Fury do të rikthehet në ring pas pak orësh pas më shumë se shtatë muajsh pushim.  Boksieri i pamposhtur i peshave të renda do të ndeshjet në Las Vegas me boksierin gjerman Tom Schwarz, i cili vjen në këtë përballje me një rekord prej…

Fury: Joshua ka marrë fund, mua nuk më rreh kurrë

Tyson Fury ishte ndër të parët që mbështeti boksierin Anthony Joshua pas humbjes befasuese të këtij të fundit ndaj Andy Ruiz. Megjithatë, zemërgjerësia e Fury-t nuk zgjati shumë dhe pak ditë më vonë boksieri anglez u kthye në origjinë duke…

Fury: Joshua u dorëzua, po humbi sërish të largohet nga boksi

Boksieri i njohur anglez ka komentuar humbjen e rivalit të tij Anthony Joshua ndaj boksierit amerikano-meksikan Andy Ruiz. Sipas “gjigantit” nga Mançesteri, Joshua u dorëzua në fund të raundit të shtatë. Në intervistën e dhënë për “IFL TV”,…

Unioni i Boksit Shqiptar anëtarësohet në konfederatën EBU

Unionit të Boksit Shqiptar është pranuar si anëtare me të drejta të kufizuara (pa të drejtë vote për një vit) në konfederatën më të rëndësishme të boksit profesionist në Europë, “EBU” (Europian Boxing Union). Ky vendim u mor në mbledhjen…

VIDEO | Historike, Andy Ruiz turpëron Anthony Joshua-n

New York, 1 qeshor 2019... Andy Ruiz, një boksier meksikano-amerikan i njohur vetëm nga fansat më të thekur të boksit shkroi historinë, duke lënë gojëhapur të pranishmit në “Madison Square Arena” dhe njëkohësisht me miliona njerëz anembanë…