Browsing Tag

Besa

Besa, me “përforcime” drejt finales me Bylisin

Besa do të kërkojë të rimarrë kreun e renditjes në grupin B dhe për këtë duhet të mundë skuadrën e Bylisit. Klubi verdhezi ka menduar që t’i mundësojë ekipit mbështetje edhe nga tifozët. Për këtë ka transport falas për mbështetësit e…

Supersfidat e së Parës, ka ndryshim plani nga FSHF

Nga e shtuna deri të hënën luhen ndeshjet e radhës së Kategorisë së Parë. Shumica e ndeshjeve zhvillohen të shtunën, ndërkohë që së fundmi ka një ndryshim për dy takime. Vllaznia ka njoftuar se përballja me Besëlidhjen nuk do të luhet të…

Shkumbini e pëson rëndë, Besa sërish pa tifozë

Komisioni i Disiplinës është mbledhur sot dhe ka martë vendimet e radhës, teksa spikat dënimi i Besës dhe Shkumbinit. E pëson edhe Tomori, që ka humbur për dy ndeshje kapitenin Elvis Çaço. Bien në sy dënime të shumta të ekipeve të moshave,…

Kapiteni Mihani “ul tonet”: Në Ballsh, jo si finale!

Java e 13-të e Kategorisë së Parë do të mbyllet ditën e diel me kryendeshjen e Grupit B, Bylis-Besa. Në Ballsh do të përballen dy skuadra që në të shkuarën e tyre kanë qenë protagoniste edhe në Kategorinë Superiore. Për SportEkspres.com,…

Besa vjen me mesazh të fortë, ditë ndryshe për verdhezinjtë

Futbolli është sporti më popullor në botë, por mesazhi që duhet të përçojë pak e nga pak po zbehet. Sporti duhet të shihet si argëtim dhe synimi duhet të jetë të që bashkojë njerëz, të kthehet në festë, pavarësisht dëshirës që skuadra e…

Apolonia sërish pa tifozë, Besës i shkon për shtat

Apolonia do të luajë sërish pa tifozë, këtë herë ndaj Besës kryesuese. Fierakët nuk mund të luajnë ende në stadiumin “Loni Papucciu”, pasi gjendja e fushës në stadium nuk ka qenë e mirë për shkak të numrit të madh të ndeshjeve. Ky është…

VIDEO | Pogradeci i fortë, Besa ndalet mes baltës

Besa mbetet e para në grupin B të Kategorisë së Parë, por nuk e ka ruajtur diferencën me Bylisin ndjekës. Verdhezinjtë kanë barazuar 1-1 në shtëpi me Pogradecin, që gjithashtu është një ekip që renditet në vendet e sipërme të renditjes.…

Kosova U21 gjen rival, nesër vëllazërore në Kavajë

Kosova U21 është grumbulluar në Durrës, ku po kryen një kamping për të evidentuar lojtarë cilësorë për të ardhmen. Plot 25 futbollistë janë vënë nën urdhrat e trajnerit trajnerit Arbër Prekazi, ndërkohë që është programuar edhe një ndeshje…

Besa rimerr kreun me vuajtje, Veleçiku mposht Burrelin

Janë mbyllur dhe dy ndeshjet e fundit të javës së tetë në Kategorinë e Parë. Në të dyja grupet është zhvilluar nga një takim, që ka mbyllur në këtë ëmnyrë dhe llogaritë e kësaj jave. Në grupin A, Veleçiku ka mundur Burrelin me rezultatin…

Kevitani drejt përjashtimit, dënim i rëndë për Besën

Besa fitoi ndeshjen e fundit në Rrogozhinë, por e ka pësuar rëndë nga Komisioni i Disiplinës për shkak të sjelljes së tifozëve. Kavajasit do të luajnë tre ndeshje pa tifozë, duke nisur nga e radhës në shtëpi me Lushnjën. Kë edhe dënime…

Besa likuidon Bylisin dhe kap kreun e tabelës

Besa e Kavajës ka mposhtur Bylisin me rezultatin 2-0. Golat për vendasit i shënuan Mëllugja në minutën e 56-të dhe Thaçi në minutën e 84-ët. Humbja ndaj Besës rëndon situatën në kampin mallakastriot, pasi në katër ndeshjet e parë skuadra…

Gola e penallti të humbura, në Berat nuk ka festë

Tomori ka shpërdoruar një mundësi të artë për t’u ngjitur në krye të grupit B së bashku me Egnatian, pasi është ndalur te barazimi 1-1 në Berat nga Besa këtë të diel, në një sfidë të luftuar e me emocione. Besa u paraqit më mirë se në…

Shënkolli shkatërron Korabin, paqe mes Tomorit e Besës

Janë luajtur dy ndeshjet e fundit të javës së tretë të Kategorisë së Parë dhe Shënkolli është skuadra e vetme që ka dalë e fituar, pasi mundi ekipin e Korabit në shtëpi me rezultatin 4-0. Në Berat sfida tjetër mes Tomorit dhe Besës u mbyll…

Tomori për kreun ndaj Besës, Shënkolli pret Korabin

Java e tretë e Kategorisë së Parë mbyllet sot, teksa luhet nga një takim për secilin grup. Shënkolli do të presë Korabin dhe do kërkojë të marrë pikët e plota në shtëpi. Lezhjanët janë ekip fushe dhe do tentojnë ta shfrytëzojnë në maksimum…

Vllaznia likuidon Burrelin, Besa i falet një penalltie

Vllaznia e ka detyrim rikthimin e menjëhershëm në Superiore dhe në fakt nuk do ta ketë të lehtë, pasi të gjitha skuadrat do tentojnë ta ndalin. Sot tentoi Burreli, por nuk ia doli dot. Shkodranët fituan me rezultatin minimal 2-0 dhe goli…

Vllaznia e Apolonia, transferta për kreun

Vllaznia kërkon të marrë sërish kreun e klasifikimit në grupin A. Dinamo është ekipi që ka marrë pikët e plota deri më tani, ndërkohë që shkodranët luajnë në një transfertë të vështirë sot. Në Burrel nuk do të jetë aspak e lehtë për…

Bindin Egnatia dhe Besa, Vllaznia ngec ndaj Shënkollit

Ekipet e Kategorisë së Parë kanë zhvilluar sot disa miqësore përgatitore para fillimit të kampionatit të ri.  Vllaznia e Hasan Likës luajti sot ndaj Shënkollit. Takimi përfundoi me rezultatin 1-1 dhe goli për shkodranët erdhi nga…

Tomori mund Butrintin, fitojnë Dinamo dhe Besa

Ekipet e kategorisë së parë po shfrytëzojnë javët e fundit para fillimit të kampionatit për të zhvilluar disa miqësore përgatitore. Tomori i Gersi Arbrit ka fituar miqësoren ndaj vendasve të Butrintit në Sarandë. Fitore sot kanë arritur…

Goditje dyshe e Besës, afrime edhe nga Superiorja

Besa vijon serinë e përforcimeve dhe ditën e djeshme ka bërë dy zyrtarizime. Një prej lojtarë të afruar është marrë nga Kamza. Bëhet fjalë për Albi Koldashin, i cili kishte nënshkruar këtë verë për dy vite me klubin e Superiores, por tanimë…

Besa merr mbrojtës te Kamza, ka edhe largime

Besa po bëhet gati për nisjen e sezonit të ri dhe drejtuesit po mundohen të përforcojnë ekipin. Deri më tani ka pasur disa afrime, kryesisht elementë të rinj kavajas dhe jo vetëm. Ditën e sotme ka pasur një risi. Nën urdhrat e trajnerit…

Besa “blindon” të rinjtë, firmosin tre

Në Kavajë e kanë ndarë mendjen dhe nuk do të lënë t’u ikin nga duart elementët e rinj, që nuk janë të paktë në këtë qytet. Klubi i Besës ka njoftuar sot marrëveshjen me tre elementë të moshave, duke nisur me portierin Ilir Dabjani, e për të…

Besa i rikthehet Kosovës, 4 investime madhore

E mbani mend Besën e suksesshme të Nexhat Bizhdilit, vite më parë? Prej saj dilnin emra si Bernard Berisha e Fejzullahi, sa për të përmendur ndonjë emër, sepse Bizhdili nuk dihet si, por në Kosovë zbulonte xhevahirë. Tani Besa e…

Besa pazar në Peru, por afrimi i fundit është një mister

Besa këtë verë ka nisur një revolucion total në skuadër, duke nisur nga afrimi i trajnerit Gentian Begeja e duke vazhduar me afrimin e disa lojtarëve mjaft cilësorë, si ata që u zyrtarizuan para pak ditësh, mesfushori Donald Mëllugja e…

Nga mbrojtja në sulm, tre goditje të mëdha për Besën

Besa e Kavajës ka vite që është në errësirë, por duket se këtë vit e ka vendosur që të tentojë kthimin në Superiore, aty ku ka lënë gjurmë historikisht. Klubi kavajas ka nisur punën për rindërtimin e ekipit për sezonin e ri dhe tashmë ka…

Shkëlqen Albpetroli, Besa thyhet në Patos

Albpetroli ka mundur sot Besën me 1-0, duke treguar se është pretendent serioz për ngjitje në Kategorinë e Parë, aty ku bën pjesë Besa, e riformatuar këtë janar. Në mesin e pjesës së parë Albpetroli fitoi një 11-metërsh që e shndërroi në…

Besa gjen miqësoren e parë, me Lushnjen në Kavajë

Fatmir Efica Mjafton edhe një ditë për tu “dukur” si ekip “superior”. Do të jetë e shtuna e 13 janarit starti me të parën ndeshje për vitin 2018. Besa me nisjen e miqësoreve në fushën e saj ndaj Lushnjes duket se do të rikthejë…

Gjashtë afrime, Besa po ndryshon çdo ditë

Tre lojtarë nga Luftëtari, dy nga Kosova e një nga Teuta tregojnë se merkatoja e kavajasve s’ka të ndalur Fatmir Efica Besa e gjysmës së parë të kampionatit, duket një “nocion i harruar”. Imazhi jo dhe aq i mirë në rezultatet e shtatë…

Statistikat / Besa, në 30 vite 22 miqësore me ekipet kosovare

Miqësorja e sotme e Besës në Kavajë përballë mysafirëve të KEK-ut nga Kosova, që me Besën luajnë për herë të parë, është jubilare. Plot 30 vite me parë kavajasit kanë pritur në një ndeshje shumë festive Vëllaznimin e Gjakovës, duke fituar…

Besa e transformuar, tani sheh nga majat e renditjes

Fatmir Efica Besa është gati për kampionatin dhe në Kavajë po përgatiten për një sezon ndryshe. Meglid Mihani, para startit të ndeshjes së parë, ka pohuar: “Jemi prej disa ditësh në atë proces konsolidimi të formacionit dhe e them me…

Besa goditje “dopio”, Morina e Kaja verdhezi

Fatmir Efica Atmosfera futbollistike në Kavajë rikthehet me notat më të larta të optimizmit për skuadrën me shumë traditë  të Besës. Natyrisht për tifozët e saj që tashmë kanë nisur të riorganizohen, për t’i qëndruar më pranë skuadrës.…

Shpërthen Besa, fiton me goleadë ndaj Shkumbinit

Pëson e para por reagon si kurrë ndonjëherë më parë me një “manita” me gola. Trajnerin Poçi e kënaq ritmi, pritet Ervis Kaja Fatmir Efica Miqësorja më e mirë e Besës e zhvilluar gjatë kësaj vere. Sepse dje përveç fitore, regjistroi…

Poçi: Presim 2-3 goditje për Besën e madhe!

Trajneri është optimist në prag të sezonit të ri. Sot luhet miqësorja e fundit në Shkodër... Fatmir Efica “Jemi në luftë me kohën, por nuk dorëzohemi. Presim edhe 2-3 përforcime deri në prag-startin e kampionatit të ri. Nëse kjo…