Strakosha, heroi i akullt që u shkri nga lotët!

0

Ndeshje thuajse perfekte e portierit kuqezi, që mbajti Lacion në lojë deri në pikën e fundit, ku nuk mund të bënte më dot asgjë. Vetëm 22-vjeç, por me një siguri mbreslënëse

Lot të bashkuar me flokët e borës, ato të lacialëve që kanë “Olimpico” sapo Romanjoli ka goditur penalltinë finale të Milanit duke e shndërruar në gol. Një elimimin në fushën e tytre që djeg, pasi në finale shkojnë djemtë e Gatuzos. Nuk mjaftuan pritjet e Thomas Strakoshës për të garantuar finalen për ekipin e Simone Inzagit.

Portieri shqiptar ishte më i miri për ekipin e tij, në ndeshje dhe i përqëndruar deri te penalltitë, që e panë protagonist absolut. Në kohën shtesë ka bërë tri pritje të mrekullueshme, duke mbajtur kështu në lojë bardhekaltërit. Në pjesën e parë të shtesës u tregua i mrekullueshëm përballë Çalhanoglu, duke arritur të bëjë edhe më mirë me penallti.

Ka pritur dy, të parët e një serie të gjatë. Sinjale se mund të ishte mbrëmja e tij. Portieri i ri u tregua si veteran, i ftohtë dhe i sigurt në momentet më të rëndësishme të ndeshjes, pa ndjerë peshën e presionit. Dukej se pritjet e tij mund të vlenin përsëritje e finales së Kupës 2017, ndaj Juventusit, por erdhën gabimet e Milinkoviç-Saviç, Felipes dhe Leivës. Mbeten pengjet e mëdha dhe prova prej kampioni, i një djaloshi që është rritur shumë dhe që, ndoshta katër vjet më parë, nuk konsiderohej aspak në Itali… Sot, ai ka fituar zemrat e tifozëve, por jo vetëm: me këto paraqitje, shumë shpejt porta e kombëtares kuqezi do të jetë e tij.

Nota – Sipas medieve italiane, Thomas Strakosha ka merituar notën “7”, për një paraqitje ku nuk gaboi asgjë. Në fakt, ashtu si edhe ai, Donaruma u vlerësua me notën “7”, pasi te 11-të metërshat por edhe përgjithësisht, bënë diferencën. Portieri shqiptar, sakaq, tashmë është mësuar të luajë edhe me këmbë.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image