Skandaloze, sulm racist ndaj atletes italo-nigeriane

0

Rekordmenia italiane nder-23 në hedhje disku, Deisi Osakue, mund të mos shkojë në Kampionatin Europian të Atletikës, sepse mbrëmjen e së dielës mbeti viktimë e një sulmi skandaloz në Monkalieri, afër Torinos.

Osakue, e lindur në Torino nga prindër nigerianë, u godit në fytyrë nga një vezë e hedhur nga një makinë, ndërsa është transportuar me urgjencë për në spital, sepse pjesë nga lëvozhga e vezës i hynë në njërin sy, duke e dëmtuar keqas.

Policia italiane po kërkon autorët, por nuk e cilëson sulmin si racist, edhe pse duket qartë që ka trajtat e racizmit, pasi sportistja dhe shoqet e saj nuk e kishin idenë kush e sulmoi.

I ashpër reagimi i drejtorit të Corriere dello Sport – Stadio, Ivan Xaxaroni, i cili në Twitter postoi lajmin dhe shkroi: “Ajo është Deisi Osakue, 22 vjeç, nga Torino, kombëtarja ITALIANE e atletikës. Natën e shkuar një grup racistësh e sulmoi në Monkalieri. Nuk ishin m**, sepse m**i zhduket nga shiu ose thahet nga dielli”.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

http://sportekspres.com/wp-content/uploads/2019/02/fotoblinibilta.jpeg