“Shqipëria vendosi autobuzin e Murinjos”! Rama në Itali: Dua Kielinin në Ministri të Brendshme dhe Bonuci te e Mbrojtjes

Edi Rama vazhdon të mbetet kryefjala e mediave italiane. Jo më kot, por gjesti i bërë nga ana e Shqipërië me dërgimin e mjekëve në vendin fqinj, fillimisht do t’i habiste të gjithë, po rezultoi si zgjedhja më e goditur.

Në Itali janë vërtet mirënjohës për gjestin e bërë, ndërsa ndiejnë braktisjen nga të gjitha shtetet e fuqishme. E në këto kohë, sadopak ndihmë dhe një njeri që të shtrin krahun e tij, do të ketë vlerë të madhe. Ashtu do të shfaqej edhe Shqipëria, që tregoi edhe njëherë vlerat që mbart. Kur pyetet nga gazetarja e “Rai 3” se si është gjendja në vendin tonë nga Koronavirusi, Rama thotë:

“Ne po e përjetojmë këtë goditje dhe jemi të ndërgjegjshëm që jemi të dobët ndaj tij, prandaj po qendrojmë në shtëpi për t’u mbrojtur. Le të themi që kemi vendosur një autobuz si ai i Murinjos. Numrat po na japin të drejtë dhe ato po rriten vërtet pak. Ne nuk duhet të mendojmë vetëm të qendrojmë kështu, por të veprojmë si një trup i përbashkët dhe të hidhemi edhe në kundërsulm, të mos rrimë vetëm në mbrojtje”.

Ndërkohë krahasimet janë vërtet të shumta me sportin edhe në këtë temë të Koronavirusit e për këtë arsye “Tuttosport” i ka bërë vetëm një intervistë për këtë pjesë.

“Nëse mbetemi të mbyllur në kufijtë tanë dhe luajmë si Galaktikët e atij Real Madrid që fituan pak ose asgjë, jo vetëm Evropa, por askush nuk do të dijë të fitojë asgjë. Njerëzit duhet të qëndrojnë në shtëpi, por shtetet nuk mund të qëndrojnë në shtëpi nëse duan të fitojnë këtë luftë.

Kam luajtur basketboll dhe idhulli im ishte Dino Meneghin. Sporti më mësoi shumë për sa i përket mentalitetit dhe strategjisë dhe unë gjithmonë ndiqja skuadrat e shkëlqyera dhe trajnerët e shkëlqyeshëm për të përmirësuar veten. Kam mësuar shumë dhe jam mirënjohës për shumë prej tyre, José Mourinho që është i kalibrit të lartë, master.

Kam mësuar shumë nga Juventus, me të cilin jam lidhur që kur isha fëmijë dhe që në periudha të ndryshme ka qenë për mua një shkollë se si të bëj një shesh për të fituar. Juve është për mua kuptimi i shpirtit fitues madje kur në parashikimet e sensit të përbashkët, ata thonë të kundërtën. Lojtarët e Juventusit kanë vendosur të shkurtojnë rrogën? Është forca e këtij shpirti për të cilin thashë më parë dhe që e bën Juve si një fe, jo një ekip të thjeshtë të shkëlqyeshëm të futbollit.

Në këto ditë nuk e kam dëgjuar presidentin Andrea Agnelli, jemi takuar një herë por nuk e njohim njëri-tjetrin. Është një gjë e shkëlqyer, sepse të jetosh me mitin e avokatit është me të vërtetë një ndërmarrje me vizion të shkëlqyeshëm dhe bindje të jashtëzakonshme. Lojtari im i preferuar ka qenë dhe do të jetë gjithmonë Dino Zoff. Qeveria ime do të merrte Chiellinin në Ministri të Brendshme dhe Bonucin në Ministri të Mbrojtjes”, tha Rama. /Sport Ekspres/