Shqipëria respekton “traditën” në miqësore!

0

Shqipëria kthehet të fitojë ndaj Turqisë, por e bën sërish në një miqësore. Ndeshja e fundit mes dy skuadrave ishte për kualifikueset e Botërorit 2006, teksa turqit fituan 1-0 dhe 2-0 në grup. Sakaq, Miqësorja e fundit që pa fitues skuadrën kuqezi, përpara mbrëmjes së djeshme, ishte ajo e vitit 2001, në Stamboll. Një sukses 2-0 për kuqezinjtë, teksa mbrëmë ka ardhur një sukses 3-2 jashtë fushe, edhe pse rekordi mbahet nga Hafizi me suksesin 4-1, sërish në miqësore.

Përballjet Turqi-Shqipëri

 

Miqësore 2017

Turqi-Shqipëri                   2-3

Kualifikueset Botërori 2006

Shqipëri-Turqi                   0-1

Turqi-Shqipëri                   2-0

Miqësore 2001

Turqi-Shqipëri                   0-2

Miqësore 1998

Turqi-Shqipëri                   1-4

Kualifikueset Euro 1984

Shqipëri-Turqi                   1-1

Turqi-Shqipëri                   1-0

Kualifikueset Euro 1972

Shqipëri-Turqi                   3-0

Turqi-Shqipëri                   2-0

Bilanci

4 fitore Turqia

3 fitore Shqipëria

1 barazim

8 gola të shënuar nga Turqia

11 gola të shënuar nga Shqipëria

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.