“Shqipëria më jep një ndjenjë të fortë”! Rrëfimi i Kumbullës: Me poster të Chiellinit te dhoma, nuk flija dot pas Juventusit

Marash Kumbulla ka bërë së fundmi një rrëfim të gjatë për “Corriere.it”. Duke u nisur nga suksesi me Veronën dhe teksa kërkohet nga shumë emra gjigand të Europës, gazetari e ka pyetur Kumbullën edhe në lidhje me gjestin e fundit të Shqipërisë, në dërgimin e 30 mjekëve.

Mbrojtësi është shprehur se rrenja e tij që vjen nga Shqipëria, është një ndjenjë shumë e fortë e cila e shtyn për të dhënë më të mirën nga vetja. Gjithashtu tregon se mbante një poster të Chiellinit në dhomë, teksa fitoren me rezultatin 2-1 ndaj Juventusit në këtë sezon dhe ku festonte datëlindjen, atje ku do të ishte protagonisti kryesor, nuk e harron për asnjë arsye.

Babai iu quajti “shumë serioz” për moshën tuaj. Trajneri Juric tha që Kumbulla është “tashmë burrë”. E shihni veten në këto fjalë?

“Unë jam shumë serioz, është e vërtetë, por vetëm kur është e nevojshme. Unë gjithashtu mund të argëtohem. Mendoj se babai im dhe trajneri thjesht do të thotë që jam i pjekur për moshën që kam ».

De Biasi, dikur trajneri i Shqipërisë, tha se të rinjtë shqiptarë ishin më të uritur se italianët. Cfarë mendoni ju?

“Le të themi se të rinjtë shqiptarë vijnë nga një kulturë tjetër, e cila mbase i lejon ata të kenë më shumë stimuj dhe ambicie”.

E çfarë ju japin më shumë rrënjët tuaja prej nga vjen?

«Ata përcjellin një ndjenjë të fortë të përkatësisë në traditat dhe historinë e popullit tim. Është një ndjenjë që më shtyn të jap gjithmonë më të mirën time ».

Po çfarë menduat kur dëgjuat fjalët e Kryeministrit shqiptar Rama që dërgoi tridhjetë mjekë në Itali?

“Jam krenar për një gjest të tillë, në një moment kaq të vështirë për Italinë, e cila gjithmonë ka qenë në anën e Shqipërisë, kur Shqipëria kishte nevojë për të. E falënderoj Ramën dhe mjekët që erdhën në Itali ».

A është e vërtetë që ju keni posterin e Kielinit në dhomë?

«Po: Unë gjithmonë e kam admiruar vendosmërinë dhe dëshirën e tij për t’u përmirësuar. Ai është një luftëtar autentik në fushë ».

Në mbrëmjen e ditëlindjes suaj ndaj Juventusit, a është e vështirë të harrohet?

“Deri më tani ajo ishte mbrëmja më e mirë e jetës sime, sepse unë festova me fitoren kundër Juventusit. Dhe ne pothuajse e humbëm ndeshjen (anuluar nga Var goli i Kumbullës). Pas ndeshjes nuk isha në gjendje të flija për shkak të adrenalinës që kisha brenda meje: është një lojë që do ta mbaj gjithmonë në zemrën time » /Sport Ekspres/