Seria A, mbi 1 miliard euro paga, kryeson Juve

0
(FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images)

Bardhezinjtë në krye të listës, me 164 mln euro shpenzime vjetore, i  dyti vjen Milani me 117 mln dhe e treta Roma, me 91

“La Gazzetta Dello Sport” ka shkruar dje një artikull të gjatë, një speciale, në të cilën ka analizuar shpenzimet e klubeve të Serisë A italiane për rrogat e futbollistëve. Dhe kosto (bruto) i  rrogave të Serisë A, shkon deri në 955 mln euro, për sezonin e ri 2017-18. Në sezonin e shkuar (2016-17), e njëjta vlerë ishte e barabartë me 927 mln euro. Dhe nëse kësaj shifre do t’i shtonim edhe borderonë e rrogave të trajnerëve, që do të shkonte diku te 58 mln euro për 20 trajnerët, atëherë buxheti i  Serisë A do të ishte 1.13 miliardë euro për sezonin e saponisur, vetëm për rrogat. Kështu, në vend të parë renditen kampionët e Italisë, Juventusi, me 164 mln euro shpenzime, i  dyti është Milani, me 117 mln euro të shpenzuara, ndërsa e treta Roma me një buxhet 91 mln euro.

JUVENTUSI – Gjashtë herë radhazi kampionët e Italisë dhe dy herë në tre vite finalistët e UEFA Champions League-s kanë edhe një bordero të frikshme rrogash, që për sezonin e ri u shkon atyre në 164 mln euro bruto. Kështu, lojtari më i  paguar i  bardhezinjve është Higuain (7.5 mln euro), që është edhe më i  paguari bashkë me Bonuçin e Milanit, si më të paguarit e të gjithë kampionatit. Higuain ndiqet nga Dibala me 7 mln euro rrogë, dhe më pas nga Dagllas Kosta që do të përfitojë 6 mln euro në sezon si rrogë të parë te bardhezinjtë.

MILANI DHE TË TJERAT  – Sigurisht që skuadra e cila i  jep rrogën lojtarin më të paguar në Serinë A është ajo që ka edhe tavanin më të lartë të shpenzimeve në Serinë A.  Madje, sipas “Dello Sport”-it kuqezinjtë ndodhen në vendin e dytë për buxhetin e tyre për pagesat e lojtarëve, sidomos me blerjet që ata kanë bërë këtë verë. Janë plot 11 futbollistë të rinj që i  janë shtuar listës, duke e çuar tavanin në plot 117 mln euro për sezonin 2017-18.  Kështu, Bonuçi (7.5 mln), Donaruma (6 mln), Bilia, Kaliniç (3.5 mln), trajneri Montela (3 mln), apo edhe lojtarët e tjerë që paguhen nën 3 mln euro në sezon kanë bërë që klubi kuqezi të qëndrojë në krye të klasifikimit. Megjithatë, Milani Dhe në vendin e tretë ndodhet Roma, me një shpenzim pre 91 mln euro dhe me Edin Xhekon lojtarin më të paguar. Ndërsa top pesëshen e mbyllin Interi në vend të katërt me 84 mln euro dhe Napoli në vend të pestë me 80 mln euro.

Top 5 klubet

1.Juventus          164 mln

2.Milan                 117 mln

3.Roma                 91 mln

4.Inter                  84 mln

5.Napoli               80 mln

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image