Ronaldo-Mesi 5-5, portugezi merr sot Topin e Artë

0

Kristiano Ronaldo është fitues i Topit të Artë për vitin 2017. Është hera e pestë që portugezi kurorëzohet, pas triumfit në vitet 2008, 2013, 2014 e 2016. Në këtë mënyrë, madrileni barazon Leo Mesin, me dy dominuesit e futbollit botëror që janë tashmë në fronin e botës, me 5 Topa të Artë secili.

Një tirani e vërtetë, në dekadën e fundit pikëriasht këta dy futbollistë kanë luftuar për çdo Top të Artë, duke shkëmbyern vendin e parë me të dytin në çdo votim, ndërsa i treti ka qenë shumë vota larg.

Në vitin 2012 Mesi merrte Topin e Artë numër 4 dhe Kristiano kishte vetëm 1, por në 5 vitet e fundit dominimi i Ronaldos ka qenë i qartë, ndikuar natyrisht edhe nga triumfet e Real Madridit në Champions League, ashtu si dështimet e Mesit me kombëtaren argjentinase.

Topi i Artë jepet nga France Football, revista prestigjioze franceze, që për pak kohë e organizoi dhënien e çmimit në bashkëpunim me FIFA-n, por tashmë është kthyer në origjinë dhe e jep çmimin vetë. Ceremonia e dorëzimit të çmimit do të zhvillohet sot në mbrëmje në Paris, duke nisur prej orës 19.45.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image