Ronaldo mbush 41 vjeç, Morati: Ëndërr blerja e tij

0

Nga ditëlindja e fenomenit, te Leo Mesi, presidenti zikaltër flet edhe për Calciopoli-n: Nuk ndihemi ende të shpaguar  

Masimo Morati, në një intervistë për “SportItalia”, ka rikthyer edhe njëherë “kasetën”, duke rikonsideruar fitoret më të rëndësishme dhe kampionët që kanë shkruar historinë e Interit, gjatë kohës që ai ishte president. Në 41-vjetorin e tij, ishte e pashmangshme që të fliste për Ronaldo fenomenin. “Një tratativë jo e vështirë. Duhej të shpenzonim para për klauzolën, por ai donte Milanon dhe ky ishte një avantazh. Ishte një ëndërr, sa lumturi kur erdhi përgjigja e tij pozitive.  i ardhur në 1997-n, Ronaldo la Interin pas 5 majit të famshëm dhe botërorit të 2002-shit, për problemet me Hektor Kuperin, që atëherë ishte në stolin zikaltër. “Unë ndërroja shpesh trajnerë, – sqaron Morati, – nuk ishte një aspekt kaq i rëndësishëm aq sa t’i kërkoja të largohej. Në fakt, kam menduar gjithnjë se Ronaldo kërkoi vetë një aventurë tjetër”.

5 MAJI –  Romë, stadiumi “Olimpico”, 5 maj 2002.Një datë që çdo tifoz zikaltër do të donte të fshinte. “Tanët mendonin se do të kishte qenë e thjeshtë, por më pas frika i la vendin gabimeve dhe karakterit të dobët të lojtarëve. Zhgënjimi ishte i madh edhe në krahasim me atë të derbit në gjysmëfinale të Championsit”.

ZANETI DHE BAXHO – Morati ka folur për dy lojtarë të tjerë, simbol të menaxhimit të tij. Havier Zaneti dhe Robi Baxho. “Roli i duhur për Zanetin? Varet nga ajo që bën. Ai po çon në botë imazhin e Interit, pasqyron shpirtin e klubit. Mund të përmirësohet si drejtues. Baxho, nga ana tjetër, ka bërë shumë për ne. Vitin e fundit na solli Kupën e Kampionëve”.

BALO DHE MESI – “Duke parë Mesin kur ishte i vogël, në një ndeshje U-20 të Argjentinës, unë u impresionova. Pati një moment në të cilin ne menduam transferimin e tij, por ai ishte rritur nga Barcelona dhe nuk do të kishte qenë normale ta merrnim. Balo? Ishte një fenomen edhe sot  mund të jetë një kampion. Por pagoi shtrenjtë gabimet e tij”.

POLEMIKA – Në fund një mendim për “Calciopoli”-n. “E gjithë çështja u sqarua nga drejtësia sportive. Në çdo rast, ne nuk ndihemi të shpaguar”. Një polemikë që s’do të përfundojë kurrë.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image