Reportazh/ Tirana “baby” befason izraelitët

0

Gjergji Stefa

Ishte Tirana që ndoshta nuk e prisnim. Të jemi realistë, edhe një humbje me 3-4 gola diferencë nuk do të ishte fundi i botës, fundja bardheblutë janë në ditët më të zeza në histori dhe Makabi i tel Avivit ka disa lojtarë të kombëtares dhe sapo ka shitur për 2.9 milionë euro Tal Ben Haimin te Sparta e Pragës, ku do të marrë një milion euro në sezon. Shifra të frikshme, që flasin vetë për diferencat e mëdha mes dy klubeve. E megjithatë, në fushë ishte një Tiranë dinjitoze, e bukur për ata që ishin realistë se një skuadër U-21 nuk mund të bëjë mrekulli, aq më shumë që trajneri është i ri dhe stërvitja sapo ka nisur. Stadiumi në Netanja nuk ishte i tejmbushur, por numri i tifozëve ishte shumë i madh dhe nga Makabi ishin disi të habitur që shkuan aq shumë tifozë për një ndeshje që ndoshta nuk joshte edhe aq shumë mediatikisht. Ndoshta ndikoi distanca e vogël mes Tel Avivit dhe Netanjasë, sepse u krijua një atmosferë e nxehtë dhe e bukur, ku tek-tuk dëgjohej vetëm ndonjë fishkëllimë për skuadrën vendase.

Karabeci, një “gjysh” krahasuar me “fëmijët” që kishte hedhur në fushë Ze Maria, luajti një ndeshje të shkëlqyer, por edhe Mervejl e Akua u paraqitën shumë mirë. Izraelitët herë pas here të shikonin të habitur dhe thoshin: Nuk qenka aq keq kjo skuadër, e sigurt që ka rënë nga kategoria në Shqipëri? Pas ndeshjes drejtues të Makabit nuk e fshehën habinë, duke diskutuar para konferencës për shtyp, pasi nuk e prisnin një ndeshje kaq të ndërlikuar. Ndërkaq, presidenti Refik Halili dukej i kënaqur, pasi mbi rrënojat e sezonit të fundit duket se ka nisur të ndërtohet diçka premtuese. Pas ndeshjes futbollistët bardheblu nuk ishin të lumtur, por as të dëshpëruar nuk dukeshin. Ishte një eksperiencë e bukur, u evitua katastrofa dhe kjo ka rëndësi. E ardhmja nuk është shumë e errët, edhe nëse shiten 2-3 emrat më të kërkuar në treg.

Të veçanta

-7000 tifozë ishin të pranishëm dje në stadium.

-Në disa çaste tifozët e Makabit kanë duartrokitur miqtë nga Tirana për lojën dhe kanë vërshëllyer ekipin e tyre nga i cili prisnin më shumë gola.

-Për veç Likës, Krabecit e ndonjë tjetri, të gjithë lojtarët e tjerë bardheblu e kishin debutim ndeshjen e djeshme në Europë.

-Edhe tifozët e Makabi Tel-Avivit për koiçidencë quheshin “Makabi Fanatics”, ashtu si dhe “Tirona Fanatics”.

-Dorian Kërçikut nuk i ecën. Në fillim lojtari çahet në ballë dhe detyrohet që të luajë i fashuar. Më pas merr një goditje gjatë një dyluftimi dhe detyrohet që trajneri Ze Maria ta ndërrojë në pjesën e dytë.

-Trajneri i Tiranës, Ze Maria, nuk e ka humbur rastin e transfertës në Izrael për të vizituar edhe Jeruzalemin e famshëm. Braziliani është zgjuar shumë herët sot në mëngjes, për të udhëtuar rreth 70 km për në Jeruzalem.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image