Ramsej në histori, “Panenka” aty ku lindi penalltia e famshme

0

Aron Ramsej shënon dhe ndonjë personalitet i famshëm nëpër botë ndahet nga jeta brenda 24 orësh: tashmë legjenda urbane që qarkullon në internet është kthyer thuajse në një të vërtetë të pakundërshtueshme.

Në fakt, mesfushori i Uellsit shënoi dje në Serbi dhe ende mallkimi i tij nuk ka goditur, por goli i shënuar me 11-metërsh në Beograd është i rrallë dhe historik.

Ylli i Arsenalit shënoi nga pika e bardhë me një ftohtësi të akullt, duke gjuajtur në stilin e famshëm “Panenka” dhe duke mashtruar totalisht portierin serb.

Ajo që e bën historike 11-metërshin e Ramsejt është se shënoi në të njëjtin stadium ku u shënua edhe penalltia legjendare e shënuar nga Antonín Panenka në vitin 1976.

Sulmuesi i Çekosllovakisë në atë kohë mposhti gjermanin Sep Majer në Kampionatin Europian 1976, pikërisht në stadiumin “Rajko Mitic”.

A e dinte Ramsej që po përsëriste historinë? Nuk dihet ende, por të shënosh një penallti
“alla Panenka”, në shtëpinë e Panenkës, në një sfidë tepër delikate, mes mijëra serbësh gati për të pushtuar fushën, nuk është diçka që ndodh çdo ditë.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image