Ramos: Nuk tërhiqem, krenar që jam spanjoll

0

Mbrojtësi i Real Madridit dhe Spanjës, Sergio Ramos, ka premtuar se nuk do të tërhiqet nga kombëtarja, edhe sikur të jetë me mjekër të bardhë nga thinjat në Botërorin e Katarit, në vitin 2022. “Tmerrësisht e vështirë të largohesh kështu, pas kaq shumë orësh, përpjekjesh e përkushtimi. Ndoshta nuk ishte momenti ynë më i mirë, por largohemi pa humbur asnjë ndeshje. Do doja të vazhdoja të luaja për Spanjën për shumë vite, do të shkoj në Katar me mjekër të thinjur nëse do jetë nevoja”.

Më pas, në Twitter Ramos shkruajti: “E dhimbshme, por  askush nuk duhet të dyshojë se do të kthehemi dhe do ta tentojmë sërish. Në humbje ndihem edhe më krenar që jam spanjoll”.

Mbrojtësi 32-vjeçar, i cili ka luajtur 156 ndeshje për Spanjën, një ditë pas eliminimit ka përdorur Instagramin për të bërë bilancin e sezonit: “Sot mbyllet sezoni ynë dhe bëhet një bilanc, pasi gjithnjë i analizojmë gjërat. Me Realin ka qenë një sezon me hije, por edhe me një dritë të madhe, sepse bëmë diçka historike në Champions League.

“Largimi i Zidan ishte diçka e hidhur, por secili është i lirë të bëjë zgjdhjet e tij. Përjetësisht mirënjohës trajnerit tonë.

“Për sa i përket Spanjës: një sfidë që e përballuam me gjithë energjinë e kësaj bote. Pa debutuar ende ndodhi diçka e papritur. Nuk do të jap opinion, por mungesa e stabilitetit nuk është kurrë një bashkudhëtar i mirë. Pavarësisht kësaj, ruajtëm kohezionin, forcë e grupit dhe energjinë e një grupi kolegësh e miqsh. Ndoshta shumë njerëz mendojnë se mund të bënim më shumë, por nuk ditëm si të bënim më shumë. Dhamë gjithçka, deri në pikën e fundit të djersës dhe të energjisë.

“Do të pranojmë çdo koment dhe kritikë, por unë jo vetëm që nuk ndhem i turpëruar, por jam krenar që jam kapiten i kësaj skuadre të madhe.

“Në fund, një përmendje të veçantë për një mik në të mirë e në të keq, që na ka bërë të ndihemi në mënyrë të mrekullueshme. Andres Iniesta, ka qenë një kënaqësi të eci në këtë rrugë me ty. Siç e thashë dje, do doja të ishe larguar me një kujtim më të mirë.

“Jeni të lirë të mendoni se dështuam, por ne preferojmë të mendojmë se është një mundësi e re për të qarë, për të mësuar, për t’u ringritur, për t’u rritur dhe për të vijuar luftën. Do ta bëjmë, kjo është e sigurt”.

(2/2) Y llegó el turno de la @sefutbol. Un reto inmenso, apasionante que afrontábamos con toda la energía del mundo. Y cuando aún no habíamos debutado, sucedió algo que no esperábamos. No voy a valorar los actos ni las decisiones, pero la inestabilidad nunca es buena compañera. Aun así mantuvimos la cohesión, la fuerza del grupo, la energía de un conjunto de compañeros y amigos, pero lo cierto es que hemos ido de más a menos. Y aunque muchos penséis que podríamos haber hecho más, no supimos hacer más. Porque nos dejamos sobre el verde hasta la última gota de sudor, el último ápice de energía y bravura. No lo habremos hecho como debíamos, pero sin duda lo intentamos hasta el final siempre. Aceptamos todos los comentarios y críticas, pero no olvidemos que ganar es casi una casualidad, porque perder pierden todos, menos uno. Solo aquél capaz de recuperarse, persistir e insistir hasta la extenuación tiene la oportunidad de levantar la gloria, el título. Es precisamente eso, la gran dificultad, la que encumbra las victorias y las convierte en hitos, en leyenda. No emborronemos toda una trayectoria por unos tropiezos propios de nuestra profesión, nuestro deporte, nuestra vida. Lamentablemente, la mayoría de veces no se gana, pero perdedor es aquel que se vence antes de que lo venzan, el que baja los brazos en la tormenta, el que da la espalda a la dificultad. Pudimos hacerlo mejor, debimos hacerlo mejor, pero no solo no me avergüenzo, me enorgullezco de ser el capitán de esta enorme selección. Y dicho esto, un recordatorio especial para un compañero y amigo en aventuras y desventuras, que nos hizo sentir aquello que nunca imaginamos. @andresiniesta8 , ha sido un placer recorrer este camino contigo de rojo. Como dije ayer, me hubiera gustado que te hubieras podido llevar un mejor recuerdo de tu despedida. Si queréis pensar en fracaso, sois libres de hacerlo. Nosotros preferimos pensar que es una nueva oportunidad para llorar, aprender, levantarse, crecerse y seguir batallando. Lo haremos, eso seguro.

A post shared by Sergio Ramos (@sergioramos) on

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.