Presidenti i klubit italian tregon historinë personale të Covid-19: Mbaj mend vetëm 3 nga 15 ditë, masat të merreshin në Nëntor

0

Mes 230.000 të prekurve në Itali presidenti i Novarës Maurizio Rullo arriti të fitone betejën me virusin Covid-19. Një pandemi që gjunjëzoi për javë të tëra teksa numr i viktimave vërshonte me shifa mjaft të larta. Rullo kaloi 15 ditë në spital në një terapi mjaft intensive teksa nga ajo gjëndje mban mend shumë pak. Gjatë një interviste për TMW, presidenti i Novarës tregon se futbolli në Itali i ka sytë vetëm nga Seria A duke mos shfaqur anjë interesë për ligat e tjera.

Novara aktualisht ndodhet në Seria C, dhe si çdo klub i kategorive të ulta vuan çështjet financiare edhe në ditë normale, pa folur për pandemitë. Edhe pse gjendja ekonomike e klubit të tij është e rënduar, Rullo nuk shpreson se klubet e Seria A do të ndihmojnë ligat e ulta pasi sipas tij skuadrat mes njera-tjetrëave kanë shumë egoizëm.

Përjetimet e Covid-19? “Nuk ishte një shëtitje, pas 15 ditësh të intubuar në kujdes intensiv mund të them që ishte e vështirë, e vështirë, e vështirë. Nuk mbaj mend asgjë për atë që ndodhi, vetëm ditën që hyra dhe dy të fundit para se të dilja nga spitali.

Keni nevojë për një përjashtim nga taksat, ulje të ekipeve? Absolutisht, kostot janë shumë. Një sipërmarrës vetëm po përpiqet të mbajë gjithçka si një kompani. Ndjehem sikur ata do të donin të bënin dy grupe të Serie B, përveç nëse e taksoni Serinë C ose e bëni atë gjysmë-profesionale, Nuk më pëlqen. Ne kemi nevojë për më shumë ndihmë, sipërmarrësit detyrohen të vendosin duart në kuletat e tyre dhe të kryejnë një projekt, duke investuar duke shpresuar për një kthim nesër .

Ekipet A kanë menduar vetëm për interesat e tyre. Unë nuk i kam parë të përgatitur, pasi askush nuk e priste as një gjë të tillë. Tashmë që nga Nëntori, kur kemi dëgjuar se ka qenë një pandemi në Kinë, duhet të organizoheshim edhe më mirë, gjithashtu nëse të gjithë kemi qenë të papërgatitur. Seria A mendon vetëm për veten e saj dhe asgjë tjetër, ne nga B dhe C janë lënë pas dore. Në Novara kemi dymbëdhjetë ekipe të rinjsh dhe mendojmë të vazhdojmë me lojtarët italianë, edhe ata që janë në krye duhet të na mbështesin më shumë .

A po prisni një fond solidariteti nga Seria A? Në disa vende të Europës ka ndodhur..

“E di, por nuk mendoj se do të ndodhë në Itali, ka shumë egoizëm midis palëve”./Sport Ekspres/

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.