Plas tek Bajerni, Roben: Dua të luaj, më mirë të mos flas!

0

Holandezi: “Dua të luaj në Champions, jam 34 vjeç. Nëse i nxjerr të gjitha çfarë kam në zemër, të nesërmen përfundoj në zyrat e Rumeniges”.

Rrufe në qiell të hapur tek Bajerni i Mynihut. Teksa bavarezët kanë shpartalluar 5-0 Beshiktashin, duke hipotekuar kualifikimin për në çerekfinalet Ligës së Kampioneve, ka pasur dhe nga ata që e kanë përjetuar jo këndshëm mbrëmjen gala të Bajernit. Fjala është për rezervistin Arjen Roben.

Holandez, i i ashpër – Holandezi “fluturues” i bavarezëve ka qenë një nga të paktët lojtarë të Bajernit, i cili ka dalë kokulur nga “Allianz Arena” të martën në mbrëmje. Arsyeja është e thjeshtë: vendimi i Jup Hajnkesit për ta lënë në stol nuk i ka pëlqyer aspak 34-vjeçarit, i cili ka shpërthyer pas ndeshjes. Megjithatë pa e kaluar vijën e kuqe… “Çdo fjalë që do të nxirrja nga goja në këtë moment do të ishte e tepërt. Nëse do t’i lejoja emocionet e mia të rridhnin lirshëm, të jeni të bindur se të nesërmen do ta gjeja veten në zyrën e drejtorit Salihamixhiç, ose në zyrën e shefit Rumenige. ndaj në këtë rast është më mirë të mos flas”- ka thënë Roben për “Sport1”. Më tej holandezi ka vijuar: “Unë jam profesionist, për më shumë 34 vjeç. Këto janë ndeshjet për të cilat jetoj. Dhe kur nuk luan, pa dyshim që keqardhja është e madhe.”

Jup me dorë të hekurt – Roben nuk ka qenë i vetmi që e ka nisur nga stoli takimin kundër Beshiktashit. Edhe Frenk Riberi ka pasur fatin e tij. Francezi është futur si zëvendësues në pjesën e dytë (81’), ndërsa holandezi që në të parën (44’) pas dëmtimit të Hames Rodrigez. Pas reagimit të ashpër të Roben ka qenë trajneri i Bajernit që është përgjigjur. “Që një lojtar nuk është i kënaqur që nuk e aktivizoj që nga minuta e parë, kjo është e kuptueshme. Edhe për mua. Por unë jam trajneri, mua më duhet të menaxhoj ekipin dhe unë vendos formacionin. Unë bëj atë që më duket e drejtë. Të gjithë duhet të pranojnë vendimet e mia dhe pikë”- ka thënë Hajnkes.

Hënes “ruhet” nga tripleta – Fitorja 5-0 ndaj Beshiktashit ka krijuar një atmosferë të ngrohtë në Mynih, por presidenti Hënes është munduar të frenojë euforinë. Pyetjes në lidhje me tripletën e mundshme ai i është përgjigjur: “Mos më pyesni për tripletën. Kjo nuk është normale. Ne duhet të mendojmë tur pas tyri, ndeshje pas ndeshje. falë fitores 5-0 jemi në pozita të favorshme për të shkuar në çerekfinale. Më pas të shohim se çfarë do të ndodhë.”

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image