“Përralla që u bë magjike”/ Verona mbush me elozhe Kumbullën: Është shtylla jonë kurrizore, luan si veteran

Marash Kumbulla ka qenë një protagonist absolut me ekipin e Veronës këtë sezon. Mbrojtësi shqiptar ka spikatur në prapavijën e klubit Italian ku ka qenë një siguri e vërtetë për ta. Jo më kot pas tij janë vënë edhe skuadrat më të njohura jo vetëm të Serie A, por edhe në Europë. Kumbulla është një thesar i çmuar dhe këtë e di mjaft mirë edhe Hellas Verona, që i ka kushtuar një shkrim të gjatë futbollistit kuqezi. Klubi Italian ka vënë në fokus mbrojtësin shqiptar, duke shpërndarë në faqen e vetë zyrtare një profil të detajuar të Kumbullës që tregon edhe ecurinë e tij deri më sot.

“Ishte ai që më pak e prisnin, i cili mori frenat e mbrojtes në dorë”, nis shkrimin klubi i Veronës ndërsa shpalos më pas gjerë e gjatë edhe sukseset e arritura nga Kumbulla, ndërsa e quan një përrallë magjike rrugëtimin e tij me fanellën verdheblu. Gjithashtu nuk mbetet pa u përmendur edhe një shprehje e vetë trajnerit Juric, që e shpjegon më së miri edhe nivelin e lartë që futbollisti shqiptar tregon në fushë. “Përse vura bast për Kumbullën? Sepse kur luanim ndeshje të tërhequr pas, sulmuesi që shënonte gjithnjë nuk shënonte më”, kanë qenë fjalët e trajnerit të Veronës, që e tregojnë qartë rëndësinë që Marash Kumbulla ka në mbrojtjen e Veronës.

“Një nga protagonistët e shkëlqyeshëm të sezonit aktual, me siguri sepse më së paku pritej: Marash Kumbulla për habinë e të gjithëve mori përsipër frenat e mbrojtjes së Hellas dhe me shokët ai ndërtoi sot shtyllën kurrizore të Veronës. Më së paku e parashikuar, sepse vinte nga një sezon me vetëm dy paraqitje, midis Kupës së Italisë dhe Serisë B, dhe sepse në njëzet vjeç disa mund të ëndërrojnë një sezon të parë në Serie A aq të shkëlqyeshëm dhe të ndritshëm: 18 ndeshje të luajtura, të gjitha ato në të cilën Max (pasi shokët e ekipit dhe miqtë e quajnë kështu), ishte në dispozicion të z. Ivan Juric. Për Kumbullën, në javën e 7-të vjen gjithashtu gëzimi i golit të parë në karrierë, me kokë kundër Sampdoria në Bentegodi ’.

Është një histori që fillon nga larg, ajo e Marash Kumbullas me Hellas Verona. Sidomos pasi Max, ende një fëmijë, nuk mund ta kuptojë aventurën që do të ndërmarrë, por vetëm mendon të argëtohet duke luajtur futboll. Përralla bëhet magjike dhe ai, për rreth 12 vjet me fanellën e skuadrës së qytetit të Scaliger, arrin në ekipin Primavera. Nga këtu ai fillon të marrë thirrjet e para në Ekipin e Parë, me të cilin bëri debutimin e tij më 12 gusht 2018 në Mass Massimino ’në Catania në një humbje 2-0 në Kupën e Italisë. Gjatë sezonit 2018/19 ai hyn në fushë vetëm një herë në Serie B, në fitoren 4-0 ndaj Cittadella, më 27 dhjetor 2018. Në përfundim të kampionatit Verona promovohet dhe Kumbulla, në nëntëmbëdhjetë, ende nuk e di çfarë do të ndodhë me të. Ai fillon të luajë me sigurinë dhe lehtësinë e një veterani, pavarësisht moshës së tij shumë të re”, shkruan ndër të tjera klubi i Hellas Verona për talentin e së ardhmes, Marash Kumbullën./Sport Ekspres/