Pak Argjentinë në finale, arbitron ai që hapi Botërorin

0

FIFA ka publikuar arbitrat që do të gjykojnë dy ndeshjet e mbetura të Kupës së Botës dhe natyrisht vëmendja është e gjitha të finalja e madhe mes Francës e Kroacisë.

Do të gjykojë Nestor Pitana, argjentinasi që drejtoi edhe ndeshjen hapëse të Kupës së Botës. Pitana është arbitri i tretë në histori që hap dhe mbyll Kupën e Botës, pas anglezit Xhorxh Rider në 1950 dhe argjentinasit Hektor Elizondo në Botërorin 2006.

Interesant është fakti se Pitana është argjentinasi i dytë që drejton një finale Botërori, pas Elizondos, i cili gjithashtu drejtoi Francën, kur kjo u mund nga Italia në 2006, në finalen që mbahet mend edhe për goditjen me kokë që Zinedin Zidan i dha Materacit.

Këtë Botëror Pitana ka drejtuar edhe Francë-Uruguai në çerekfinalet e Botërorit rus.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.