Nga Fiorentina, te problemet me gjunjët, Batigol: Më pëlqente… disavantazhi!

0

Gabriel Omar Batistuta është një emër simbol i futbollit botëror dhe një frymëzim për miliona tifozë. Sulmuesi i famshëm i Fiorentinës ishte një “përbindësh” goli. Lider, forcë, potencë, grintë, pasion dhe një tmerr për portierët kundërshtarë.

Argjentinasi luajti për 9 sezone me ekipin nga Firence, aty ku vazhdon të jetë një idhull absolut. Refuzime të shumta, për t’u larguar drejt Romës në moshën 31-vjeçare. Vështirësitë financiare të Fiorentinës detyruan klubin të shesë yllin dhe kapitenin e saj dhe Batistuta kaloi në kryeqytet, duke fituar titullin e tij të parë kampion në Itali.

Batigol ka folur në emisionin “Domenica Sportiva”, duke komentuar Federiko Kiezën dhe vdekjen e befasishme të Davide Astorit. Ish-bomberi i famshëm zbulon një detaj të rëndësishëm si dhe golin më të bukur të shënuar me bluzën vjollcë, si dhe komenton shkurt golin e shënuar në gjysmëfinalen e Kupës së Kupave në “Camp Nou” përballë Barcelonës. Tifozët po e provokonin gjatë gjithë ndeshjes, Batigol priti momentin e tij, lëshon një predhë drejt portës kundërshtare dhe hesht stadiumin me eurogolin e tij dhe gjestin e gishtit.

Në fund pengjet e karrierës dhe fakti që nuk refuzonte kurrë të luante. Zero rotacion dhe pasojat i ka vuajtur më vonë. Për një farë periudhe kishte probleme me gjunjët dhe të ecurën. Falë zotit tani është më mirë dhe në formë.

KIEZA – “Kieza është i fortë, por nuk mjafton. Kam mësuar që të rinjtë duhet të përsërisin veten në kohë, kështu që varet nga ai, e ardhmja e tij dhe koka e lojtarit. Më kanë thënë që është një djalë shumë i mirë dhe punon shumë.”

ASTORI – “Vdekja e tij goditi gjithë botën futbollistike, sepse ishte kapiteni i Fiorentinës, edhe pse nuk ishte një lojtar i njohur në nivelin botëror. U zbulua që ishte një njeri i mirë, i cili kujdesej shumë për ekipin dhe kjo bëri që të ishte një humbje e madhe në aspektin njerëzor.”

FIORENTINA – “Kam patur shumë oferta nga skuadra të mëdha, por mua më pëlqente ta nisja ndeshjen në disavantazh. Kur e mendon duket një arsyetim idiot, por mua më pëlqenin sfidat. Goli që më lidh më shumë me tifozët e Fiorentinës është ai që shënova në ‘Wembley’ kundër Arsenalit. Të gjithë na cilësuan të mbaruar, por arritëm të mposhtim Arsenalin. Heshtja në ‘Camp Nou’? Ishte një javë e vështirë me një provokim të vazhdueshëm nga tifozët e Barcelonës.”

PENGU – “Mund të fitoja një tjetër titull me Romën, ishim një ekip pothuajse i pamposhtur. Në kombëtare kam luajtur me Maradonën, Kanixhian, por në 3 Botërorë nuk bëmë asgjë. Gjunjët? Tani jam më mirë dhe arrij të eci. Nuk pushoja kurrë kur luaja, do të kisha preferuar të luaja ndonjë ndeshje më pak.”

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.