Ndalet Kastrioti dhe afrohet Egnatia. Bylisi shqetësimi i vetëm për Tiranën

Ndërsa Tirana fitoi 6-0 në Peqin dhe vazhdon marshimin, pas saj vetëm Bylisi reziston. Skuadra ballshiote fitoi sot 2-1 ndaj Ilirisë, me dy gola që në 23 minutat e para, duke u ngjitur në kuotën e 10 pikëve, 2 më pak se bardbelutë, që janë me pikë të plota.

Pas Bylisit spikatin fitoren e Tomorit dhe Apolonisë, përkatësisht në Kuçovë e Cërrik, shenjë se në Kategorinë e Parë fitohet edhe jashtë fushe, nëse ke cilësi, edhe pse zakonisht skuadrat tona e mendojnë të pamundur suksesin në transfertë, për shumë arsye.

Në grupin A Tërbuni ka ndalur te barazimi Kastriotin kryesues, që ka lëshuar pikët e para në sezonin e ri, duke lënë vetëm Tiranën me pikë të plota, në të dy grupet. Marku shënoi shumë shpejt për Kastriotin dhe u duk se do të ishte fitorja e radhës, por golit të “ish”-it iu përgjigj Taku, në minutën e 36-të, dhe më pas nuk pati gola.
Ndërkaq, Egnatia ka fituar 2-0 ndaj Dinamos në Pezë-Helmës dhe ka bërë goditjen e madhe, sepse tashmë skuadra nga Rrogozhina është e dyta, tre pikë poshtë Kastriotit.