Milan me zemër, Kutrone fiton derbin

0

Një derbi për t’u ringjallur, ai i Kupës së Italisë mes Milanit e Interit. Një sezon i zi për Milanin, në kaos total, por edhe Interi duket se po sheh fantazmat e së shkuarës, sepse ka humbur dy ndeshjet e fundit në kampionat dhe ka nisur të humbasë terren ndaj kreut.

Për këtë arsye, ndeshja e kupës ishte e një rëndësie të jashtëzakonshme, ku nuk mendohej më për rotacion e për ndeshjen e fundjavës në kampionat.

Triumfoi Milani 1-0, me një gol të shënuar nga Patrik Kutrone në minutën e 104-t të një ndeshjeje plot emocione.

Milani e nisi ndeshjen me Antonio Donarumën në portë, portieri më pak i famshëm nga familja Donaruma. E fishkëllyen para ndeshjes, por ishte më i miri i Milanit për të paktën një orë lojë në derbi, sepse Interi humbi raste të mira derisa e lanë bateritë.

Goli anuluar Interit me ndihmën e VAR. I qartë pozicioni jashtë loje i Ranokias, aktiv në momentin e gjuajtjes që përfundoi në rrjetë, sepse pengoi pamjen e Donarumës.

Në pjesën e dytë nisi rritja e Milanit dhe Suso bënte ç’të donte. Nuk e deshi fati në disa raste, goditi edhe traversën, por dukej që Milani ishte shumë më i uritur dhe i nevrikosur se Interi. Në shtesë, pikërisht Suso dha asistin perfekt për Kutronen e futur në pjesën e dytë të ndeshjes, i cili në pozicion të rregullt i vetëm me Handanoviç nuk fali.

Kutrone shënon, i rregullt pozicioni i tij.

Festë e madhe për Milanin, përballë rreth 50.000 tifozëve, ndërsa tek Interi shtohet frika se ky sezon do të shkojë sërish në plehra.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image