Mbreti masakron Zonjën, Reali ngre të 12-tën

Champions League ka pronar dhe ai quhet Real Madrid. “Mbretërorët” e Spanjës kanë mundur 4-1 Juventusin në finalen e sotme, duke dominuar totalisht në pjesën e dytë të një sfide që pritej shumë më e ekuilibruar.

Pjesa e parë ishte në ekuilibër dhe Juventusi u paraqit shumë mirë, duke reaguar fuqishëm pas golit të Ronaldos në minutën e 20-të, sepse Manxhukiç shënoi një gol fenomenal, që do të mbetet në historinë e tij personale, por që nuk vlejti për Juven.

Në pjesën e dytë Reali u rrit ndjeshëm dhe Juventusi u tremb, duke lëshuar terren. Gabim i madh, sepse Kasemiro shënoi me fat (ndoshta gaboi edhe Bufoni) në minutën e 61-të dhe aty ndeshja mori fund. Juve u dorëzua dhe Ronaldo 3 minuta më pas vulosi fitoren, me italianët që e humbën tërësisht toruan.

Kuadrado doli me karton të kuq në minutën e 84-t, Asensio shënoi sërish në minutën e fundit të kohës së rregullt dhe e 12-ta shkon në Madrid.

“Zonja e Vjetër” mbyll me zhgënjim një sezon që gjithsesi mbetet i shkëlqyer, por Europa mbetet një makth dhe finalet e humbura po bëhen një barrë e padurueshme.